Wpis z mikrobloga

Pytanie mam odnośnie prawa. Otóż chciałem wykorzystać twarz prezydenta do zrobienia grafiki, za którą będę miał pieniądze. Ale nie wykorzystam oryginalnego zdjęcia, tylko na jego podstawie stworze grafikę wektorową, która będzie przypominać jego twarz. Czy jest to legalne, czy już jednak mniej i mogą mnie czekać konsekwencje prawne?
#prawo #kiciochpyta #grafika oraz #grafikakomputerowa bo zapewne też się na tym znają trochę.
  • 13
@jozwa-maryn: @karer: No właśnie chcialem wiedzieć jak to wygląda w kwestii prawnej, jeżeli coś tylko przypomina kogoś, ale nie jest zdjęciem itd. Czyli nadal osoba, która umieszcza to gdzieś, pobierając za to opłaty ma w obowiązku posiadanie zgody takiej osoby?
No właśnie chcialem wiedzieć jak to wygląda w kwestii prawnej, jeżeli coś tylko przypomina kogoś, ale nie jest zdjęciem itd.


@NecroYuggoth: prawo autorskie nie mowi nic na temat tego czy cos przypomina kogos. Twoja grafika na podstawie andrzeja dudy morze przypominac czerwony kwadrat i w rzeczywistosci nim byc ale nadal bedzie ona przedstawiala rysunek prezydenta, poniewaz powstala na podstawie jego wizerunku.
@NecroYuggoth: Myślę, że nie ma żadnych ograniczeń prawnych co do tworzenia wizerunków znanych osób - niezależnie czy na podstawie konkretnego zdjęcia, czy na podstawie różnych zdjęć, czy z pamięci.

Zupełnie inna sprawa to rozpowszechnianie takiego wizerunku oraz czerpanie z tego korzyści. Osoba z wizerunku może sobie tego nie życzyć i może wnieść oskarżenie, przeciwko osobie, która to czyni.

To jest tak, jakbyś sobie namalował Adama Małysza - nikt nie ma nic
@kubako: O dzięki, dobre wyjaśnienie tej sytuacji prawnej :) Ale tak czy inaczej, dostałem zlecenie na zrobienie tego, i dodatkowo zapytałem się czy mam się martwić o pozwolenie. W wiadomości zwrotnej zostałem poinformowany, że oni już mająi ja nie potrzebuje tego.
Ale tak czy inaczej, dostałem zlecenie na zrobienie tego, i dodatkowo zapytałem się czy mam się martwić o pozwolenie. W wiadomości zwrotnej zostałem poinformowany, że oni już mająi ja nie potrzebuje tego.


@NecroYuggoth: w takiej sytuacji nie masz sie czym przejmowac.

Maluj prezydenta. Maluj go tak jak jeszcze nikt go nie malowal :)
@jestem_na_dworzu: nie interesuje się sportem i nie wiem kto tam teraz jest znanym sportsmenem, a chciałem dać jakiegoś sportowca, bo oni sporo kasy czerpią ze swojego wizerunku - w reklamach czy gadżetach. Dużo więcej niż politycy