Wpis z mikrobloga

Ok - czy jakiś ekspert mógłby konkretnie, aczkolwiek w skrócie - zaprezentować dotychczasową ustawę o SN i nową ustawę o SN oraz omówić zmiany?

Tylko mam na myśli taką faktyczną odpowiedź eksperta, a nie frazesy typu "zmieniło się to, że zlikwidowali demokrację", albo "zmieniło się to, że rozbili sędziowską sitwę" - bo to nie są konkretne odpowiedzi.

Z góry dziękuję.

#polityka
Mr--A-Veed - Ok - czy jakiś ekspert mógłby konkretnie, aczkolwiek w skrócie - zapreze...

źródło: comment_GQzdKZFwkNw6F5gbpqNWiKTc1fzx2C6j.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Mr--A-Veed: zmieniło się to, że w rękach Ministra Sprawiedliwości pozostaje decyzja o tym, kto z sędziów SN będzie mógł się starać o pozostanie tymże sędzią SN, tj. starać się o to, żeby MS go przedstawił KRS, a ta przedstawiła go prezydentowi. Nie będzie dla sędziów SN żadnego innego trybu do pozostania w stanie czynnym, a nie przejścia w stan spoczynku.

Różnica z ustawą dotychczasową polega na tym, że MS władzy
  • Odpowiedz
@stekelenburg5: Ok - właśnie to jest kluczowa informacja moim zdaniem. Nie kto może to robić, ale że takie coś wprowadzono.

Natomiast co do kompetencji - wszystkie źródła zgodnie podają, że kompetencję o której mówisz w uchwalonej wersji ustawy nie ma Minister Sprawiedliwości, ale prezydent.

Natomiast z MS na prezydenta przeniesiono również kompetencję określania regulaminu
  • Odpowiedz
@Mr--A-Veed: to może nie czytali ustawy po poprawkach. Ale ja czytałem na szczęście. Tryb jest taki.

1. Przenosimy wszystkich sędziów SN w stan spoczynku.
2. Co do dowolnie wybranych przez siebie MS (i tylko on) może zawnioskować do KRS, żeby wydała opinię, czy go pozostawić na stanowisku.
3. Prezydent zatwierdza decyzję KRS lub nie.

Kluczowe słowa: i tylko on. Tą poprawką wrzuconą wczoraj Duda został znacznie ograniczony.
  • Odpowiedz