Wpis z mikrobloga

Mirki czy w swoich domach prowadziliście kable UTP ? Jestem na etapie układania instalacji elektrycznej i jest to dobry moment na położenie okablowania IT. W chwili obecnej stoję przy założeniu, że powinienem do każdego z pomieszczeń doprowadzić koncentryk+skrętkę, ale zastanawiam się z drugiej strony czy warto w to inwestować bo obawiam się, że w praktyce to wyjdzie tak, że i tak wszystko będę miał bezprzewodowo. A jeszcze z innej strony odnoszę wrażenie, że kiedyś gdzieś może będę potrzebował skrętki w pomieszczeniu (jakiś serwer postawić czy coś w ten deseń).

#budownictwo trochę #siecikomputerowe #elektryka
  • 25
  • Odpowiedz
Mirki czy w swoich domach prowadziliście kable UTP


@michallo3: tak, coś koło 600 metrów :)
I nie, nie żałuję. Techniki bezprzewodowe zostaw sobie do urządzeń przenośnych, zaś wszystko, co stacjonarne rób na sztywno.
  • Odpowiedz
@michallo3: zdecydowanie tak i to po 2 gniazdka na pomieszczenie. Chociażby na access point żeby rozszerzyć zasięg wifi czy czujkę alarmu. W skali budowy domu to groszowy koszt, a nie będzie trzeba potem ryć ścian
  • Odpowiedz
@michallo3: zdwanie się tylko na wifi może się w przyszłości odbić czkawką. Ja bym poprowadził przynajmniej w kilka punktów domu skrętkę z jednego zbiorczego miejsca, gdzie będzie wykonane przyłącze. Tam stawisz główny router - ok, potem możesz sobie montować nawet i "gniazdkowe" repeatery - ale wiesz też, że jak coś to masz kabel - do którego możesz np. podpiąć stb iptv, który ma działać w np. 4k - a okaże
  • Odpowiedz
@michallo3: Położyliśmy tego od groma. Kable są tanie i zasadniczo niedrogie. Lepiej połóż sobie kabel do każdego pokoju - nie zaszkodzi. A WiFi to WiFi - kabel to kabel i zawsze masz pewność że będzie działać dobrze.
  • Odpowiedz
@michallo3: ja bym położył, u mnie WiFi sprawdzało się tylko do prędkości internetu koło 30Mbps, potem musiałem kombinować bo wifi się dławiło i puściłem kompa przez adapter gniazdko elektryczne -> skrętka
  • Odpowiedz
@Przepiorek: Tak HDMI poleci... ale bierz pod uwagę, że HDMI w nowszych wersjach wymaga już przepustowości binarnej zbliżonej do 10Gbit/s. Trzeba niestety liczyć się z tym, że prędzej czy później 4K zawita a wtedy będzie problem z kablami Cat.5E - w szczególności przy prostych konwerterach pasywnych.
  • Odpowiedz
@michallo3: Tak sobie czytam te komentarze: zgoda, że kabel lepszy niż WiFi, na razie UTP jakoś obleci, ale na przyszłość peszel do upgradu na światłowody by się przydał. A jak tak pomyśleć, to po prostu druga rurka do centralnego odkurzacza jako trakt kablowy, żeby było łatwiej przeciągać. Albo kanały w podłodze.
  • Odpowiedz
@michallo3:
1 - elektryk standardowo liczy od punktu. Tutaj też każdy kabel będzie się kończył gniazdkiem, więc powinien liczyć tak samo.
2 - tak, można. Zgodnie z normą powinno się separować, jeśli wspólna trasa ma długość większą, niż 30 metrów, co w domu jednorodzinnym jest zwykle mało realne.
  • Odpowiedz
@melba: zamierzam poprowadzić właśnie skrętkę + koncentryk i pusty peszel z pilotem bym miał możliwość doprowadzenia dodatkowego kabla jak by mi zaczęło brakować
  • Odpowiedz