Wpis z mikrobloga

hey. Robie sobie wino z porzeczek od 05.07 czyli juz 2 tygodnie i pare dnie temu przestało juz wydobywac sie powietrze. czy to już? zlewac? wujek na wakacjach a on mnie instruował xd zrobilem z 5 kilo porzeczki, nie miażdżyłem nawet tych owoców tylko w cukrze sok pusciły (to mógł być błąd bo owoce nadal przy powierzchni). Co teraz? sprawdzic ile alko czy cukru dosypac? To moje pierwsze przygody z winem.
#winiarstwo
  • 5
@rfeliga: pewnie zjadły cały cukier :)
Ile go wrzuciłeś? Jak duży baniak? Jakie drożdże? Powinno na opakowaniu być napisane do ilu % fermentują
@flaa: 3 kilo cukru na 5 kilo porzeczek i jakoś 8 litrów wody. a nie wiem ile było na drożdzach napisane.. chyba nie było procentów. mogę otworzyć i sprawdzic jak smakuje? co zrobic? moze cos od zawartosci alko kupic?
@rfeliga: Jeśli nie przegrzałeś wina, porzeczkowe szybko pracują, to teoretycznie cukier mógł się tobie skończyć. Powinieneś mieć wyraźnie wyczuwalny alkohol na poziomie ponad 14% i wytrawne w smaku. Z dodawaniem cukru jednak ostrożnie aby nie przesłodzić, bo od takiego poziomu alkoholu (jeśli jest) już wino dalej nie popracuje więc dodatek tylko na dosłodzenie zostanie.
@rfeliga: tak, sprawdź jak smakuje - jeśli jest całkowicie kwaśne, to drożdże wyjadły cukier.
KollA słusznie mówi, trzeba w takim wypadku dorzucić cukier, ale ostrożnie - tym bardziej, że nie wiemy ile Twoje drożdże jeszcze wytrzymają.
Jest taka ogólna zasada, że na 10l wina 1kg cukru podniesie alkohol o 5%. Powyżej 18% drożdże już pewnie nie wytrzymają, a i wcześniej mogą paść, dlatego syp cukier partiami i smakuj wino jak fermentacja