Wpis z mikrobloga

Też tak macie, że trudno Wam sobie wyobrazić jak to jest być kimś innym? Jak byłem gówniakiem, to często zastanawiałem się czy inni ludzie żyją w tym samym sensie, co ja; czy widzą z oczu, myślą i są tak samo pełnowartościowymi świadomymi istotami. Miałem taki okres w życiu, kiedy skłaniałem się ku przekonaniu, że tylko ja jestem prawdziwy a wszystko jest wymyślone i funkcjonuje tylko w mojej głowie. Jednak zrezygnowałem z tego przekonania w momencie poznania internetu i zetknięcia się z kultowym filmem o dwóch dziewczynach i jednym kubku. Musiałbym być nieźle #!$%@?ą osobą, żeby coś takiego powstało w moim umyśle. W końcu przyznałem, że inni są prawie tacy sami jak ja, ale ciągle nie daje mi spokoju ich świadomość. Jednym z moich największych marzeń jest doświadczenie cudzej świadomości. Chciałbym poczuć na własnej korze mózgowej, co inni myślą i czują. Wiem, że trochę to #!$%@?, ale od wielu lat gnębi mnie ten problem.
#przemyslenia
  • 8
@Zawsze_Jest_Pora ale ja nie o tym :D tylko - czy ogólnie zwierzę, dajmy na to ta kaczka, ma świadomość tego czym jest? Jak postrzega świat? Czy nie wolałaby być dajmy na to człowiekiem? Dla nas bycie człowiekiem jest normalne, a cała reszta to zwierzęta. Może dla kaczki tylko kaczki są normalne, a reszta to zwierzęta? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@whiteglove hmmpf Tu nie jestem w stanie powiedzieć nic blyskotliwego. Grząski temat, z którego tylko parę kroków prowadzi do dyskusji o jedzeniu mięsa czy traktowania nienarodzonych dzieci. Wszak czy to niemoralne odbierać życie czemuś co nawet nie jeat samoswiadome?Natomiast pamiętam jak miałem rozkminę za gówniaka, po obejrzeniu jakiejś bajki z robotami, że to bardzo smutne, może się okazać że taki robót jest samoświadomy, jednocześnie zna swoje położenie. Wie że nie jest niczym
@1984 ja też wchodziłem na takie tematy w bani za gówniaka, np. wyobrażałem sobie jakby to było, gdyby nagle moimi oczami mógł widzieć ktoś inny i poczuć się mną. Wtedy jakby podświadomie zachowywałem się inaczej niż zwykle, grzeczniej, bo przecież właśnie "patrzy" mną kumpel albo koleżanka, w której się bujałem ( ͡º ͜ʖ͡º)

Trudno mi to teraz dobrze wyjaśnić i wiedziałem, że to niemożliwe i #!$%@?, ale
@whiteglove oczywiście, że część zwierząt ma świadomość, bo jest to warunkiem egzystencji w świecie (zob. definicja świadomości). Nieco mniej jasne jest to czy mają świadomość własnej świadomości, czyli samoświadomość. Moim zdaniem ludzie są naiwni i głupi sądząc, że ta funkcja umysłu jest wyjątkowa dla nas. Z całą pewnością świadome siebie są inne naczelne i wyżej rozwinięte ssaki. Czy kaczka wie, że jest kaczką - nie wiem, bliżej mi do założenia, że tak.