Wpis z mikrobloga

#programowanie
Mam pytanko, dopiero się uczę i prosiłbym o wyrozumiałość :D zacząłem zabawe w #csharp i robie aplikacje konsolowa cos do zamowien w pizzeri w stylu wpisz 1 jesli chcesz dodac pizze, 2 obejrzyj pizze a 3 zrob zamowienie i na podstawie ilosci i dojazdu wylicza ilosc $ do zapłaty. Taki ot programik do poćwiczenia obiektowości i rzeczy z tym zwiazanych. Napotkalem problem. Nie wiem w jaki sposób tworzyc obiekty danej klasy żeby była inna nazwa obiektu a później je przeglądać. Takie dodawanie obiektów danej klasy automatycznie poprzez to co wpisze uzytkownik a pozniej przegladanie ich oraz mozliwosc np usuwania. Wiem że gdzieś leży błąd w moim myśleniu i nie jest to raczej coś trudnego tylko nawet nie wiem jak mam googla zapytać. Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc :)
  • 19
  • Odpowiedz
@FishyGuy: Jeżeli user tworzy obiekt, to nadaj tej klasie jakąś właściwość, gdzie będzie przechowywana unikalna nazwa. Użytkownik nie powinien mieć wpływu na nazewnictwo zmiennych w twoim kodzie. Obiekty dodawaj do listy i napisz metodę, która te obiekty z listy wyciąga po nazwie nadanej przez użytkownika.
  • Odpowiedz
@ten_prawdziwy_marjo: @Priya:
Znalazłem coś takiego:
List parts = new List();
parts.Add(new Part() {PartName="crank arm", PartId=1234});
gdzie Part jest klasą, jak rozumiem w ten sposób można pomijać nazewnictwo obiektu właśnie poprzez dodanie go do listy i sortowanie po nazwie nadanej przez użytkownika( w tym przypadku crank arm, albo po id).
Dobrze zrozumiałem?
  • Odpowiedz
@FishyGuy: taki protip. Jak tworzysz obiekt nowej klasy, czyli np new MojaKlasa() to on nigdy nie ma swojej nazwy. W kodzie zazwyczaj wygląda to tak: MojaKlasa klasa1 = new MojaKlasa() ale nie oznacza to że klasa1 jest nazwa stworzonego obiektu. klasa1 jest oddzielnym bytem zwanym zmienną. Zmienna jest przypisana do konkretnego obiektu po to żeby programista poprzez tą zmienną miał dostęp do tego obiektu.
  • Odpowiedz
  • 0
@piachu ukończyłem i online i na jeden fizycznie chodziłem ale chce w końcu coś popisać, w ten sposób najlepiej mi się uczy i musiała mi ta jedna rzecz umknąć albo nie zostala poruszona. Nir bardzo moge znalezc "cwiczenia" tak wiec bawie sie "na wlasna reke".
  • Odpowiedz