Wpis z mikrobloga

@Magnolia-Fan:
Wykłady Petersona maja formę przemyśleń i sugestii, a nie linii ideologicznej. Namawiają widza raczej do analizy i wyrobienia sobie własnego zdania, Peterson w żadnym ze swoich wykładów nie agitował za konserwatyzmem / liberałami itd

Z każdego jego materiału można cos wynieść, ja traktuje własnie to w ten sposób zeby wiedzieć na co uważać i czemu sie przyglądać. Peterson nie robi z Ciebie bojownika konkretnej idei, jedynie "budzi Cię" de facto
  • Odpowiedz
chociażby to ze płeć nie jest kulturowa tylko biologiczna


@dzeksondzekson: przecież tu zawsze chodziło o dwie różne płcie - jedną biologiczną (których są dwie) i jedną kulturową (których może być wiele), to było tyle razy tłumaczone, nie wiem czemu tak bardzo się upieracie że ktoś chce negować biologię
  • Odpowiedz
@Please_Remember: można i w ten sposób to tłumaczyć, ale jakie to ma wtedy zastosowanie tj. Płeć kulturowa? Po co jest forsowany ten konstrukt? Tylko nie pisz ze w celu walki z dyskryminacją bo to jest rozcieńczanie tematu i niepoważny zwrot.

@Duze_piwo: Cóż, biorąc pod uwagę Długość jego wykładów i to ze lewica nie jest w stanie mu nic zarzucić (oprócz standardowego pakietu startowego niezgadzajacgo sie z lewica : rasizm, ksenofobia,
  • Odpowiedz
@Magnolia-Fan: Opinie w stylu "ale bełkot" to żadna konstruktywna krytyka - nie sprawi to ze przestane go oglądać ani słuchać - powiem więcej jeśli przeszkadza Ci obecność tego człowieka na wykopie to będziesz musiał sie przyzwyczaić albo dać na czarna bo bede starał sie sam m.in. Zająć tłumaczeniami jego podcastów/ wykładów zeby stał sie bardziej popularny i rozpoznawalny i w przeciwieństwie do takiego JKMa on uważa na słowa wiec tek naprawdę
  • Odpowiedz
@dzeksondzekson: rób, co chcesz, na wykopie jest już tylu idiotów, że jeden więcej nie zrobi żadnej różnicy, a konstruktywną krytykę masz kilka komentarzy wyżej o "chrześcijańskim logosie" :D do tego nikt z jego fanów nie odniósł się konstruktywnie
  • Odpowiedz
@Magnolia-Fan: ja sie wielokrotnie odnosiłem w innych wpisach, logos to słowo, w chrześcijaństwie także odnosi sie do tego ze Jezus jest słowem Boga i został przed niego wypowiedziany - toteż zrodzony z niepokalanego poczęcia i zapowiedziany. Ma to związek z teologiczna kenoza tj. Pozbawieniem sie atrybutów Boga by stać sie człowiekiem, czyli żywym słowem Bożym. Eucharystia jest tego symbolem. Solzenicyn w Archipelagu Gułagu o tym pisał, ze przyszedł do gułagu jako
  • Odpowiedz
@voor: @Magnolia-Fan @dzeksondzekson

Logos to nie jest żadne chrześcijańskie słowo


Dobry Boże, przecież forma chrześcijańskiego Logosu najmocniej objawia się w pierwszych wersach Ewangelii św. Jana
Na początku było Słowo
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.

ono pochodzi z Grecji i ma tam korzenie. Oznaczało ono "spójność i racjonalność wypowiedzi".


Nie tylko. Dla retorów Aten w V w.pn.e takich jak Perykles na pewno, ale sam Logos był czymś więcej
  • Odpowiedz
@dzeksondzekson: @Brzytwa_Ockhama: to wszystko bardzo ciekawe i całkowicie niespójne, mam tylko dwie uwagi: jaki to ma związek z tym co mówił ten gość w video i z postmodernizmem, Zresztą dywagując nad znaczeniem języka i świadomości niebezpiecznie sami zbliżacie się do postmodernizmu (linguistic turn) :P
  • Odpowiedz
@Magnolia-Fan:

niebezpiecznie sami zbliżacie się do postmodernizmu

Co w tym złego? Trzeba znać filozofów żyjących dzisiaj w umysłach ludzkich (dawno zmarłych co prawda jak mówił Peterson)

jaki to ma związek z tym co mówił ten gość w video i z postmodernizmem

Voor sugeruje, że Peterson źle posługuje się terminem Logosu. Wyjaśniłem co nieco, żeby nie było, że Logos jest własnością retorów ateńskich z V wieku przed naszą erą kiedy Logos był
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: ale nie widzisz absurd tych wywodów? Najpierw posługuje się terminem dość swobodnie, potem zarzuca swojemu hipotetycznemu adwersarzowi, że odrzuca logikę odwołując się do poglądów dość niszowej części tej społeczności (bo grupa, która w humanistyce odrzuca klasyczny rachunek logiczny to nawet nie margines) i przenosi te dość ekscentryczne poglądy na całą domniemaną społeczność
  • Odpowiedz
@Magnolia-Fan:
Ten wywód jest bardzo dobry, nie widzę w nim nic złego. Ba! Szerzenie chęci intelektualnej do poznawania choćby dzieł Derridy czy Foucaulta to zaleta.

że odrzuca logikę odwołując się do poglądów dość niszowej części tej społeczności


Ta niszowa część społeczności zagarnęła większą część nauk humanistycznych w USA i w krajach Zachodnich jak Francja czy Wielka Brytania. Ale Marcuse pisał, że nie trzeba opanowywać umysłów większości, ale trzeba zostać jakościową większością,
  • Odpowiedz
@Brzytwa_Ockhama: obecnie pracownik naukowy oceniany jest nie za jakość swojej pracy naukowej a za ilość opublikowanych pracy i wygłoszonych referatów i od tego zależy etat na uczelni, tak na pewno jest w Polsce, myślę, że za granicą aż tak bardzo się to nie różni
  • Odpowiedz
@zielonek1000: zupełnie bezsensowny wykład. Postmodernizm jako epoka, to coś co się wciąż kreuje. Oczywiście są tam jakieś założenia, ale czym jest nasza epoka będą wiedzieć dopiero nasze wnuki, prawnuki, za 100 lat. Upływu czasu nie da się powstrzymać. W literaturze np. każda epoka była w opozycji do poprzedniej - w jednej stawiano na rozum, w drugiej na uczucie, więc jest to normalny proces. Ba, obserwujemy to nawet na poziomie rodzic -
  • Odpowiedz