Wpis z mikrobloga

Szybkie pytanie, orientuje sie ktorys z was jak wyglada sprawa bycia zatudnionym "perm" przez firme i w wolnym czasie prowadzenie Ltd?

Interesuje mnie kwestia podatkowa.

Chcialbym rozkrecic mala dzialanosc ale zanim sie rozkreci to hajs musi sie zgadzac wiec jestem zmuszony pracowac na etat i jesli sie uda, dlubac dzialanosc po godzinach.

#uk #podatki #england #anglia
  • 10
  • Odpowiedz
@TypowyNerd: ja mam dokladnie tak. Nic trudnego. Po prostu na koniec roku jak dostaniesz P60 to robisz self assesment i rozliczasz to + dywidendy.
Pierwsze £5000 dywidend w roku jest wolne od podatku wiec placisz tylko 19% corp tax
  • Odpowiedz
@trustME: Czasem w umowie masz, ze nie mozesz pracowac nigdzie indziej, ja tak mialem w poprzedniej firmie wiec uwaga jak najbardziej sluszna.

Jedyne czego sie balem to szalonego opodatkowania w przypadku prowadzenia dzialanosci i bycia zatrudnionym na etat w tym samym okresie.
  • Odpowiedz
@TypowyNerd: zalezy jaki masz dochod z etatu. Jesli blisko 2giego progu podatkowego lub pzekraczasz to lepiej LTD bo 5000 z LTD masz tax free, ale jesli masz daleko do 2go progu to lepiej SelfEmployed - prosciej i taniej
  • Odpowiedz
@trustME:

Z tego co patrze to 32k do 150k jest 40% wiec jak najbardziej drugi prog a Ltd musze zalozyc czy tego chce czy nie bo jesli cos sie stanie to nie chce stracic majatku.

Orientujesz sie jak wyglada sprawa ksiegowania samemu i rozliczania sie? kiedy? jak? itp
  • Odpowiedz
@TypowyNerd: wszystko jest w necie. Nic strasznego. Accounts trzeba wypelniac, ale dopoki nie masz assetow to nie jest to skomplikowane tak naprawde.
drugi prog jest 32k ale dochodu ponad kwote wolna, czyli 43500 realnie
  • Odpowiedz
@trustME: Ciekawie tutaj licza, nigdy sie nie zaglebialem tak czy siak 55k to juz drugi prog a Ltd i tak z powodu wlasnie ograniczonej odpowiedzialnosci.

Raz jeszcze dzieki wielkie :)

PS. Wiem, ze wszystko jest w necie ale latwiej mi zgarnac bazowe informacje od kogos kto mial do czynienia i poinformuje mnie o istotnych niuansach zamiast dochodzic do tego samemu czytajac strony rzadowe.

Dzieki! jak bedziesz w StAlbans to masz u
  • Odpowiedz