Wpis z mikrobloga

@hoppek: bez świadectwa nie możesz Phantomem latać w mieście, bo waży powyżej 600 gramów. Jedyny dron, którym można latać niemal bez ograniczeń, a ma sensowną z punktu widzenia fotograficznego kamerę, to DJI Spark.
  • Odpowiedz
@feelbeats:

bez świadectwa nie możesz Phantomem latać w mieście, bo waży powyżej 600 gramów.


Ze strony swiatdronow.pl można przeczytać:
loty naszego drona mają charakter rekreacyjny/sportowy
loty odbywa się w zasięgu wzroku operatora drona
nasz dron z całym wyposażeniem waży poniżej 25 kg (MTOM)
  • Odpowiedz
czy na drony pokroju DJI Phantom wymagane jest świadectwo UAVO do latania rekreacyjnego?


@hoppek: Nie. Ze strony uavo.com.pl

w polskim prawie oznacza świadectwo kwalifikacji operatorów dronów, uprawniające do ich wykorzystywania w celach innych niż loty sportowe i rekreacyjne.

Innymi słowy wszystkie loty komercyjne związane ze świadczeniem usług (fotografia i nagrania wideo z powietrza, fotogrametria, mapowanie terenu, pomiary wykonywane z pokładu drona czy wszelkiego rodzaju monitoring obiektów z powietrza) wymagają posiadania świadectwa
  • Odpowiedz
@hoppek: Do sensownego latania niestety przydaje się UAVO, ale jeśli jeszcze nie podjąłeś decyzji co do wyboru drona to polecam DJI Spark - można tym latać praktycznie wszędzie i bez większych ograniczeń, a do zastosowań rekreacyjnych specyfikacja spokojnie wystarczy :)
  • Odpowiedz
Do poruszania się w mieście wymagane jest świadectwo kwalifikacji, niezależnie od celu lotu, end of topic.


@feelbeats: Owszem, ale na otwartej przestrzeni już nie. OP nie pisał w pierwszym wpisie, że chce latać w mieście.
  • Odpowiedz
@hoppek ehhh. Jeszcze raz: Zgodnie z nowymi przepisami rekreacyjne i sportowe loty dronów będzie można wykonywać w odległości nie mniejszej niż 100 metrów od zabudowanych miejscowości, miast, osiedli lub zgromadzeń osób na wolnym powietrzu oraz 30 metrów od pojedynczych osób, pojazdów, obiektów budowlanych. W takim wypadku dron powinien być w zasięgu wzroku operatora. Przepisy te obowiązują dla dronów o masie powyżej 0,6 kg.
  • Odpowiedz
@drozdzik5000: spoko, już sobie upatrzyłem zestaw. Yuneec Breeze 4K z dwoma akusami, googlami FPV, padem do sterowania i pokrowcem, za cenę dużo mniejszą niż nowy Phantom 3 Standard :D
@CygaroZwasem: w porządku, dzięki za info :) Nie byłem przez jakiś czas w temacie, to i nie miałłem pojęcia o nowych przepisach :p
  • Odpowiedz
@Wu70: funkcjonalnością nie, ale korzystniejszą ceną i dodatkowym wyposażeniem zawartym w cenie. Podstawowy p3 to koszt około 1980zl. A breeze za 1800 ma drugi akumulator, kontroler, gogle fpv i pokrowiec.
  • Odpowiedz
@hoppek: sorki, ale P3s to normalny dron z zasięgiem 500-1000m, porządnym gimbalem, kamerą i ogólnie wysoką jakością, a ten breeze to mała zabawka z zasięgiem 100m(!!!) do robienia sobie fotek więc naprawdę nie wiem jakim cudem tworzysz takie porównania. Rywalem jest Spark w kategorii małych droników do fotek, P3s to inna klasa i gdyby rozmiar nie był istotny to by pozamiatał w tym porównaniu i spokojnie można go kupić
  • Odpowiedz
@Wu70: okej :) Ale jeśli faktycznie nie mogę takim p3s latać wszędzie gdzie mi się podoba, nie mając uavo, to to się mija z celem.
  • Odpowiedz