Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#webdev #frontend #pracait #niebijciezatagi

Piszę z anonima, bo mój obecny pracodawca mirkuje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na początek zawodowej przygody we frontendzie, marzyłby mi się jakiś staż. W związku z tym mam kilka pytań do wykopków z branży.
Pracuję obecnie w gównorobocie za psie pieniądze - uczę się po pracy i w weekendy. Ze względu na to, że stwierdziłem, że w ciągu dnia mam zbyt mało czasu, a i zmęczenie (w dużej mierze praca fizyczna) i niewyspanie dawały o sobie znać, zrezygnowałem z części etatu na rzecz kilku(nastu) godzin nauki więcej w tygodniu.
Zacząłęm na dobrą sprawę pod koniec marca br. Umiem w HTML i CSS+Sass, obecnie uczę się JSa, w planach mam też inne rzeczy, ale wolę skupić się na jednym, tym bardziej, że to moja pierwsza styczność z programowaniem w ogóle. Jak bardzo mija się ze zdrowym rozsądkiem pomysł, żeby zrezygnować z aktualnej pracy i poświęcić się wyłącznie nauce? Oszczędności starczy mi na jakieś pół roku. Jak bardzo możliwe jest, żeby zahaczyć się na jakimś stażu w tym czasie (Gdynia here, ale może być gdziekolwiek w Trójmieście), zakładając, że ogarnę te podstawy JS, jakiś framework (oraz jeszcze to co wg was powinienem umieć) i będę mieć kilka projektów do pokazania? Z angielskim problemu większego nie mam, tym bardziej na tyle, żeby np,. zrozumieć dokumentację. Zdaję sobie sprawę, że furory na rynku nie zrobię, ale na ten staż chyba wystarczy? Poza tym, gdzie/jak szukać ofert w które celuję?
Statusu studenta nie mam i mieć już nie mogę, mocno utrudni mi to znalezienie czegokolwiek? Czuję, jak dużo czasu marnuję w pracy i to za marne pieniądze. W razie niepowodzenia w znalezieniu stażu nie będę mieć raczej problemu, żeby znaleźć z tę kasę coś podobnego. A i dojazd zajmuje mi obecnie 45 minut w jedną stronę (które staram się poświęcać na czytanie książki albo tutoriale na yt itp.). Stąd rozkmina czy nauka na pełny etat nie opłaci mi się bardziej, niż wstawanie o 6:00 do roboty po to, żeby usiąść do klawiatury już nieco wymęczony i JS na dobrą sprawę tylko kilka godzin dziennie - trzeba jeszcze się czasem umyć, coś zjeść i o ludzkiej porze pójść spać. Co o tym sądzicie? Biorę po 15k z konta każdej drużyny i słucham państwa.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Asterling
  • 9
@AnonimoweMirkoWyznania też miałem takie pomysły żeby odejść z pracy by poświęcić się na naukę i chyba nie byłaby to najgorsza opcja. Różnica jest taka że według mnie jest mało ogłoszeń w Trójmieście na junior fronta a tam było sporo. No i możesz nauczyć się jsa bez żadnego frameworka dobrze Ci to zrobi zaufaj
UprzejmyNomad: @morteusz: "Tam" czyli gdzie było sporo? Pora roku ma tutaj znaczenie? Na wakacje studenci raczej częściej będą zajmować miejsca. Na juniora chyba jeszcze i tak będzie dla mnie za szybko i za te kilka miesięcy.

Uczę się czystego JSa, frameworka chciałbym mieć dodatkowo w zanadrzu. W ogłoszeniach ciągle przewija się Angular albo React.

Co poza tym powinienem umieć, żeby pójść na taki staż?

Zaakceptował: Asterling
Moje rady:
1. Wysyłaj CV gdzie się da jeśli czujesz, że dałbyś radę napisać coś konkretnego
2. Staraj się specjalizować i być na bieżąco ze swoją technologią!
3. Pierwsze o czym powinieneś pomyśleć przy aplikowaniu to repo na githubie - jeśli masz dobre repo jesteś 3x bardziej do przodu niż ci bez (choćby byli po studiach)
4. Wybierz Angulara2 albo Reacta jeśli chcesz iść już w jakiś framework i ciśnij go
5.
PlujacaLoszka: @matka_boska_w_klapie:

Ad 1. Nawet tam, gdzie nie prowadzą aktualnie rekrutacji? Napisać coś sensownego w sensie kodu, który można pokazać czy w sensie cv, którego nie ma powodu się wstydzić?

Jak dużą wagę ma przy aplikowaniu mój wiek? Dopiero zaczynam kodowanie w wieku 26 lat. Na dynamicznych studentów patrzy się przychylniej?

Zaakceptował: Asterling

@AnonimoweMikroWyznania
Coś konkretnego == oceń siebie czy byłbyś w stanie podjąć się jakiegoś zadania, które Twój pracodawca mógłby Ci zlecić - napisanie jakiegoś prostego panelu administracyjnego, interaktywne powiadomienie w ajax, idk.

Wiek - zależy od tego kto patrzy na swoje CV, rekruterzy do dość dziwni ludzie, mają swoje wytyczne i takie tam. Jeśli umiesz myśleć i masz wolę rozwoju w tym kierunku to naprawdę, nie miej kompleksów. Znam ludzi, którzy byli geodetami,
@AnonimoweMirkoWyznania:
Zrobiłem tak jak i Ty masz zamiar. Jestem z Gdyni, mam 40 na karku, i miałem trochę większe fundusze na trudne czasy.
Trójmiasto to trudne miejsce dla junirów. Obecnie 6 miesięcy od zera do pracy dla 95% młodych jest zupełnie nierealne.
Junior teraz musi umieć poruszać się dość płynnie w JS... czyli jak dostaniesz jakieś zadanie typu palindrom czy fizzbuzz i będziesz się nad tym zastanawiał, zamiast grzać klawiaturę, to