Wpis z mikrobloga

Chciałbym zmienić na swoim laptopie windowsa 10 na jakiegoś #linux . Co polecacie na początek? Skąd pobrać? Chciałem pobrać ubuntu ale na stronie nie widze wersji na laptopa. Jest wersja desktop, server, cloud i jakaś dla chińczyków...
Pomocy Mireczki ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • 14
@emka_: no można mieć i takie podejście, chciałem rozwiać wątpliwości żeby nie okazało się że ta dystrybucja nie zawiera sterowników do urządzeń bardziej mobilnych niż desktopy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@aka_wannabe: ściągasz desktop, jaki laptop? Jeśli to nie jest thinkpad albo biznesowy dell to szykuj się że poła rzeczy nie będzie działać, a druga będzie działać źle(bo producenci sprzętu mają w dupie standardy które sami ustalili XD), raczej słaby pomysł by na pierwszy raz wywalić winde i od razu jechać na linuxie
@rekoj: jakiś badziewny asus, mam też della ale wolał bym na nim zostać z windowsem. Właśnie bałem się sytuacji którą opisałeś... czyli zostaje przy windowsie. Nauka linuxa będzie musiała poczekać.
@aka_wannabe kwestia tego żeby wszystko dobrze działało to po prostu ogarnianie linuxa, a to przychodzi z czasem, jednak błędów producenta który nie trzyma się standardów nie przeskoczysz, druga sprawa pewnie masz jedna partycje (ntfs? ) , a żeby linux spoko działał musisz sformatować na ext4, więc jeśli chcesz zachować dane musiałbyś podzielić dysk przynajmniej na 2
@aka_wannabe: zrób sobie livecd albo pendrive z linuxem, zobacz czy wszystko działa, czy na liście dodatkowych sterowników coś masz, jeżeli po spełnieniu tych dwóch punktów coś nie będzie działać to prawdopodobnie już nie będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale sprawdzenie tego jest bardzo proste