Wpis z mikrobloga

@unknown_stranger: Jezu. Teraz nie dość że czytać etykietki czy w żarciu nie ma syfu, to będzie trzeba sprawdzać opakowania czy nie dostanę od nich raka. Pora jechać w Bieszczady i samemu hodować żarcie :D
  • Odpowiedz
@unknown_stranger: Opakowania z PET do którego nie użyto Bisfenolu A powinny być wyposażone w odpowiednie oznakowanie i wtedy są one bezpieczniejsze dla zdrowia. Natomiast żywności opakowanej w polistyren najlepiej unikać, w szczególności kaw w kubeczkach, fastfoodów, żarcia z chińczyka zapakowanego w te piankowe pudełeczka. ;-)
  • Odpowiedz
PET nie zawiera bisfenolu-A i nigdy nie go zawierał. Nie musi być w żaden sposób specjalnie oznaczony. Jeżeli jest napisane, że to PET, to znaczy, że jest bez BPA. PET nie zawiera też ftalanów. Ftalany są plastyfikatorami stosowanymi do zmiękczania PVC (np. do produkcji węży).
PVC jako taki nie jest szkodliwy dla zdrowia. Szkodliwe mogą być wydzielające się z niego ftalany (z miękkiego PVC, np. z wykładzin, kabli), ale te powoli zastępowane
  • Odpowiedz
Ja dostałem radę od znajomego chemika - jeśli plastik wydziela JAKIKOLWIEK zapach - żadnego kontaktu z pożywieniem. Wytłumaczenie było długie i chemiczne ale dla mnie wiarygodne.
Prosty i skuteczny sposób, producenci plastików go nienawidzą [zobacz memy] ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
pierwszy produkt pod ręka - woda nestle pure life - brak oznaczenia w postaci cyfry, jedynie pet ;-)
Woda żywiec to samo :(
  • Odpowiedz
@unknown_stranger: @shg: Mam przed sobą Piwniczankę zieloną z oznaczeniem PET 1. Piję w zasadzie tylko tę wodę. Dlaczego nie powinno używać się ponownie butelki? Często jak idę w góry na dłużej, czasem nawet na tydzień, to mam takie dwie butelki i napełniam je ze źródełek. Inaczej trzeba byłoby ciągnąć za sobą paletę z wodą. Czasem napełniam je przegotowaną na ognisku wodą lub herbatą, która jest jeszcze, może nie gorąca ale
  • Odpowiedz
BPA w typowym gospodarstwie domowym spotkać można było tylko w poliwęglanie (PC, oznaczany numerem 7), z którego swego czasu produkowano butelki dla niemowląt.


@shg: O ile się nie mylę, to teraz w UE BPA jest niedozwolone w butelkach dla niemowląt.
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

O ile się nie mylę, to teraz w UE BPA jest niedozwolone w butelkach dla niemowląt.


@mishaaq: o ilę się nie mylę, chiński producent po prostu deklaruje z czego to jest, importer do UE w dokumentacji przepisuje i po sprawie. Staje się "podmiotem odpowiedzialnym"/"wprowadzającym", ale co ci po odpowiedzialności jesli dzieciak raka dostanie za 10 lat i nijak nie udowodnisz związku akurat ze szkodliwymi butelkami.
A jak na prawdę dany produkt
  • Odpowiedz
OZNACZENIA PLASTIKOW ROZSZYFROWANE !!!!11!!1!oneone!!
CO PRODUCENCI (MORDERCY) CHCA PRZED WAMI UKRYC !

Tytul z tylka i tak jak napisal @shg zawartosc tez .
  • Odpowiedz
@unknown_stranger: pieprze to, nie będę się doktoryzował ze śmieci. później i tak wrzucają do jednej śmieciary. Niech zrobią normalne sortownie i trzy, cztery kubły: śmieci organiczne; szkło, papier bez plastiku czy szkła, reszta.
Jeszcze niedawno na osiedlu były kubły w postaci klatki na plastik a na klatce schodowej instrukcja: do plastików nie wrzucać mokrych reklamówek. Tylko co z tego, jak wrzuciło się suchą i spadł deszcz.
  • Odpowiedz
@unknown_stranger: @shg: Właśnie już kiedyś (po obejrzeniu odcinka programu Sonda, który był o tworzywach sztucznych) się zastanawiałem bo mam butelkę Bobble, która przeznaczona jest do wielorazowego użytku (wymienne są filtry węglowe) i tam właśnie jest PET 1 czyli teoretycznie nie do ponownego użytku wg grafiki (i tego co mówili w programie). Na stronie producenta w FAQ ( http://www.waterbobble.pl/faq.html ) czytamy:

"bobble wykonana jest z plastiku PET zaaprobowanego przez Amerykańską Agencję
  • Odpowiedz