Wpis z mikrobloga

@tylko_prawda:1215, taaa
Justyn Męczennik, II w n.e.:
Z kolei przynoszą przełożonemu braci chleb i kielich napełniony wodą zmieszaną z winem. Przełożony bierze, je, wielbi Ojca wszechrzeczy przez imię Syna i Ducha Świętego oraz odmawia długą modlitwę dziękczynną za dary, jakich nam Bóg udzielić raczył. Modlitwy oraz dziękczynienie przełożonego kończy cały lud radosnym okrzykiem "amen", które to słowo hebrajskie znaczy: "niech tak będzie". Gdy zaś już przełożony odprawił obrzęd eucharystyczny i cały
@tylko_prawda: Eucharysię ustanowił Jezus:

(J 6,51-58)
Jezus powiedział do Żydów: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie
@Daxxx: Znasz coś takiego jak przenośna/ przypowieść? Jezus wiele rzeczy w ten sposób opowiadał. Czy na prawdę uważasz, że człowiek tworzy własnymi rękami "boga" i Jezusowi właśnie o to chodziło żebyśmy spożywali kawałek wafelka? W takim razie pytanie dlaczego dopiero po ok. 1200lat została wprowadzona eucharystia i co z tymi ludźmi którzy jej nie przyjmowali?

Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli
@imbryk:

Opieramy się w tym wypadku na nauce apostołów, którzy w swych pamiętnikach zwanych Ewangeliami wyraźnie podają, że otrzymali następujące przykazanie: Jezus wziął chleb i dzięki składając rzekł: "To czyńcie na moją pamiątkę, to jest ciało moje"; podobnie wziął kielich i dzięki czyniąc rzekł: "To jest krew moja"; następnie rozdawał tylko im samym.


Pamiątką jest odbycie wieczerzy czyli połamanie się chlebem i spożycie wina. Żaden z apostołów nie zamieniał chleba w
@tylko_prawda: masz rację - i dokładnie taki jest On w Eucharystii: żywy i działający Bóg. To nie rzecz ale Osoba. Przyjmując Go w ten sposób mamy życie wieczne, jak sam powiedział. I nikt Go tam nie zamyka i nie wyklucza działania Jezusa pośród nas na setki innych sposobów.
@imbryk: Powiem tak. To czyńcie na moją pamiątkę “ ( Łk 22,19 ).
Słowo pamiątka to z greki anamnezi znaczy , przypominanie, przywoływanie myśli. Pan Jezus chciał, aby uczniowie przywoływali sobie na myśl Jego dzieło zbawienia na krzyżu. Chleb i wino są symbolami Jego ciała i krwi, są na pamiątkę Jego śmierci.
Ponadto Jezus będąc fizycznie obecny ze swoimi uczniami, nie mógł być jednocześnie przy stole i na stole. Jezus Chrystus
@tylko_prawda: nie ma to jak wiedzieć lepiej od samego Jezusa, co miał On na myśli. Życzę odkrywania Jego obecności, może w nowy sposób. Czasem warto poszukać, posłuchać zamiast stawiać sobie za cel tylko walki i spory - bądź co bądź z braćmi. Shalom!