Wpis z mikrobloga

Hej Mirki! Mam prawie 30 lat, do tej pory pracowalem w branży trenerskiej / fizjoterapii. Chcę zmienić branżę i zacząć uczyć się programowania. Jakich języków warto się uczyć? Jaki kierunek warto obrać? Będę zaczynał praktycznie od zera i daję sobie rok-dwa na nauke przed próbą podjęcia pierwszej pracy (taki jest wstępny plan). Web-development raczej odpada nie podoba mi sie do konca ten pomysł. Jakies rady od czego dobrze zacząć? Kursy? Książki?
#naukaprogramowania #programowanie
  • 19
  • Odpowiedz
@jelou c++ jak nauczysz się go dobrze to przejście na jaki kolwiek język to będzie tylko nauka nowej składni

@tomash-pl znam osoby które zaczynały od Pythona i bardzo ciężko było im napisać co kolwiek w innym języku, te które zaczynały od c++ uczyły się tyko nowej składni.
  • Odpowiedz
@jelou: Jeżeli chcesz zacząć programować w celach zawodowych, to polecem język Java. Jest prosty w nauce, daje solidne podstawy, oraz powszechny w branży. W tej technologii jest duża różnorodność projektów, gdy nabierzesz rozeznania łatwo będzie Ci przeskoczyć na to, co Ci się akurat spodoba.

Inną niezłą drogą jest Python. Jest on jeszcze prostszy w nauce, pracy też jest sporo, większość to projekty aplikacji internetowych, ale nie tylko. Python jest bardzo uniwersalnym
  • Odpowiedz
@jelou: Na początek popisz w rożnych językach(java, python) rożne rzeczy (aplikacje konsolowe, aplikacje okienkowe, gry, skrypty, strony www). Jak bedziesz znał podstawy to wtedy dopiero mozesz zdecydować czy chcesz dalej to robić. Wybierzesz jezyk, platforme, fraemwork i bedziesz sie uczyć.
  • Odpowiedz
Jakich języków warto się uczyć?


@jelou: Praktycznie kazdych.

Jaki kierunek warto obrać?


@jelou: Tak samo kazdy.

Będę zaczynał praktycznie od zera i daję sobie rok-dwa na nauke


@jelou: Wow studia trwaja przynajmniej 3/3.5 roku i po nich nie kazdy ma odpowiednia widze na staz a co dopiero na prace. Jestes geniuszem.
  • Odpowiedz
@Ojjojo: trwają tyle bo to studia matematyczne, z dodatkiem programowania, gdyby wywalić całą matematykę i przedmioty typu architektura komputera, a zostawić kodzenie to przerobił byś materiał w rok, jak nie szybciej. Różnica była by taka że po takich studiach byłbyś zwykłym klepaczem kodu, który działa według szablonu.
  • Odpowiedz
wywalić całą matematykę


@rekoj: To jak chcesz dobierac strukture danych/algorytm do problemu nie znajac algebry?

typu architektura komputera


@rekoj: To jak chcesz zwiekszac wydajnosc programu nie wiedzac jak to pozniej idzie na procesor czy tam na maszyne wirtualna?

zostawić kodzenie


@rekoj: Kodzenia to nauczysz sie w tydzien, ale ty chcesz byc chyba programista.

Różnica była by taka że po takich studiach byłbyś zwykłym klepaczem kodu, który działa według szablonu.
  • Odpowiedz
@Ojjojo: > To jak chcesz dobierac strukture danych/algorytm do problemu nie znajac algebry?
tak, jest google, włściwie wszystkie istotne algorytmu są ogólnie dostępne

To jak chcesz zwiekszac wydajnosc programu nie wiedzac jak to pozniej idzie na procesor czy tam na maszyne wirtualna?

powodzenia w zagmatwanej optymalizacji i zyskaniu na wydajności rzędu 0.5% jak ten kod rozumiesz tylko Ty

Kodzenia to nauczysz sie w tydzien, ale ty chcesz byc chyba programista.

sa
  • Odpowiedz
@Ojjojo: Wyrwałeś to zdanie z kontekstu. Przeczytaj całe zdanie jeszcze raz. Rok- dwa na samą naukę. Potem próby podjęcia pracy (z tego co sie dowiedziałem to najoptymalniej jest załapać sie na jakies bezplatne praktyki czy prace na najnizszym szczeblu i uczyc sie pracując). Od najniższych stanowisk. Nigdzie nie napisałem ze po dwóch latach jestem w stanie zostać ekspertem.
  • Odpowiedz
jest google


@rekoj: Pracowalem nad systemem operacyjnym nawet nie bylo sensu sie starac szukac, sorry google nie zna odpowiedzi na wszystko, twoja wiedza konczy sie chyba na najbardziej ogolnych i zaprogramowanych od dawna programach, po co wtedy jestes w pracy, wystarczy stazysta ktory przeklei rozwiazanie z googla.

i zyskaniu na wydajności rzędu 0.5% jak ten kod rozumiesz tylko Ty


@rekoj: Nie, moi koledzy sa na przynajmniej moim poziomie, to ze
  • Odpowiedz
Nigdzie nie napisałem ze po dwóch latach jestem w stanie zostać ekspertem.


@jelou: A ja nigdzie nie napisalem ze bedziesz. Napisalem tylko ze to co planujesz zajmuje w najlepszym razie 3-5 lat pracy, tak i wtedy startujesz na staz albo praktyki.

Robilem ostatnio rekrutacje na najnizsze stanowisko, nikt bez dyplomu sie nie dostal, wiekszosc miala juz mgr, a czesc nawet byla na doktoratach.
  • Odpowiedz
@jelou: nie sluchaj goscia, jestem na 1 roku i znam multum ludzi ktorzy od razu po liceum poszli do pracy jako programista, wiec jednak nie trzeba do tego studiow

powodzenia zycze :)
  • Odpowiedz
@jelou: I nikt ciebie tam nie zaprasza. Mowie tylko ja wyglada rynek it z prespektywy kogos kto zaczyna szukac pracy, w wiekszosci (po kolegach widze) jest dokladnie to samo. Po kilkaset osob na 1 miejsce a wybrac 10 kandydatow nie ma z czego.
I nie nikt nie obnizy wymagan, po prostu zmieniejsza sie ilosc miejsc. W ostatecznosci bierze sie studenta (informatyki - duzo ich) do przyuczenia.
  • Odpowiedz
@Najkon: @jelou:
1 rok informatyki vs 7 lat w branzy - wybierz sobie sam kogo chcesz sluchac.

wiec jednak nie trzeba do tego studiow


@Najkon: Zapomniales jeszcze mojego ulubionego argumentu "Bill Gates tez nie ma studiow wiec sie da". Ja tez nie mam, to nie dowodzi tego ze bedziesz "zdatny" do pracy po 2 latach samonauki.
  • Odpowiedz
Dobra. Odpowiedzi Pana Ojejujeju sa mi zbedne. Calej reszcie serdecznie dziękuję :) Niedlugo zaczne walke. Pozdrawiam
  • Odpowiedz