Wpis z mikrobloga

Znalezisko co prawda zakopwane ale polecam jak najbardziej tekst @OKO_press. Wcześniej porównałem sytuacje z zapraszanymi gośćmi w trzech programach Polsatu, TVNu i TVP w styczniu. OKO zrobiło podobną analizę tyle, że w Maju. Wybrali też trochę inne kryteria - PO i N. Wrzucili do jednego gara oraz K'15 i PSL też osobno.

W porównaniu do tego, co pisałem o Styczniu sytuacja wygląda tak (w nawiasach zmiana w punktach procentowych w stosunku do Stycznia 2017):

"Gość Wydarzeń" Polsatu:

Rząd - 33% (-2)
Opozycja - 26% (-16)
Eksperci - 41% (+19)

"Fakty po Faktach" TVNu:

Rząd - 14% (-6%)
Opozycja - 26% (-26)
Eksperci - 60% (+32%)


"Gość Wiadomości" TVP

Rząd - 66% (+4)
Opozycja - 22% (-2)
Eksperci - 12% (-2)

Zauważyć można, że wzrasta - zarówno w Polsacie jak i w TVN - rola "ekspertów", zarówno tych co byli kiedyś w polityce (Dorn, Kwaśniewski, Komorowski, Miller, Olechowski Giertych itd) jak i tych, co politykami nie byli. Wyjątkiem jest TVP gdzie liczba ekspertów się zmniejszyła. Choć z drugiej strony pośród ekspertów był Jacek Kurski (były polityk PiS, obecnie szef TVP) jak i Bronek Wildstein (Środowisko "Gazety Polskiej" i "Niezależnej", były prezes TVP) których to w jednoznaczny sposób "ekspertami" ciężko nazwać (zwłaszcza tego pierwszego).

W zestawieniu każdego z programów spada udział opozycji (najwięcej Polsat). TVP jest też jedynym programem, gdzie wzrasta udział gości z rządu.

OKO Press sugeruje, że TVN zdecydował się na odcięcie się od polityków opozycji czynnej by zerwać z metką "Mediów Platformy i Nowoczesnej". "Oko" zauważyło również, że o ile pojawiają się goście z PiS w programach TVNu to nie są to politycy z pierwszych ław - jakiekolwiek ministra, marszałka itd. Inaczej jest z Polsatem - tutaj władza nie boi się swoich wysyłać. No i oczywiście w TVP z pełną krasą występują czołowi politycy PiS, natomiast gdy pojawia się ktokolwiek z PO czy z N., to nigdy nie występują sami - zawsze są w towarzystwie posłów PiSu.

I jeszcze jedna kwestia, której nie poruszyłem, nawet nie pomyślałem - kwestia doboru... płci rozmówów.

OKO Press zauważyło, że bardzo małą liczbę gości stanowią kobiety:

Więcej jest ich (kobiet) po „Wiadomościach” – 22 proc. (dwukrotnie posłanka Wiśniewska dobierana do pary z opozycją, pisowska trójca Kempa, Mazurek, Witek oraz Thun i niezależna Staroń); Po „Wydarzeniach” tylko dwie: Dolniak i Staniszkis; „Fakty” komentuje 12 proc. kobiet (dwukrotnie Gasiuk-Pihowicz, Płatek, Piwnik, Gronkiewicz-Waltz, Materska, Holland, Zawisza, Ścigaj).


#neuropa #polityka #tvpis #media #polsat #tvn #tvp
Pobierz
źródło: comment_csziITLRWmB86Ki5GhqCTOCUDX7SFvvp.jpg
  • 12
@Goofas: "Ekspertów" w TVN to było widać wczoraj, kiedy przez cały dzień nie było praktycznie żadnego eksperta który miałby zdanie zbieżne z PAD i PiS. Mimo tego, że są tacy eksperci i nawet wielokrotnie występowali oni w TVN, no ale wczoraj akurat ich nie zaprosili :)

Zatem wczoraj, żeby w TVN była jakakolwiek dyskusja, a nie tylko poklepywanie się po plecach, to dziennikarze TVN musieli wcielać się w "obrońców PiS", co
@Goofas: Tarczyński nie jest ekspertem, tylko posłem PiSu.

I na jakieś 4-5h oglądania wczoraj TVN24, stanowisko PiS było reprezentowane tylko przez jakieś 5-10 minut w trakcie występu Tarczyńskiego.
TVN zupełnie przemilczał ekspertów którzy są po stronie PiS, a także wszystkie książki w których jest prezentowana wykładnia którą zastosował prezydent.
@Goofas:

"Uważam, że uchwała SN jest całkowicie i absolutnie nietrafna, żeby nie powiedzieć, że z prawnego punktu widzenia błędna. Ona mnie bardzo zdziwiła, ale uchwała jest już wydana" - powiedział PAP prof. Kruszyński.

Dodał, że zdecydowana większość komentarzy prawników do Kodeksu postępowania karnego dokonuje rozróżnienia i wskazuje, że "ułaskawienie, to instytucja uregulowana w K.p.k. i dotyczy rzeczywiście prawomocnego orzeczenia". "Innym pojęciem jest jednak prawo łaski, wskazane w art. 139 konstytucji. Prawo
Dzięki za ciekawe zestawienie! Trzy uwagi:

1) kategoria "eksperta" nie jest wartościująca, ale ma po prostu zbierać komentujące bieżącą politykę osoby, które nie są czynnymi politykami, jest więc bardzo ogólna i pojemna;

2) różnice byłby prawdopodobnie mniejsze z uwzględnieniem całości programu, jeśli wśród gości są czynni politycy, to zazwyczaj występują jako pierwsi (ale nie jest to reguła, np. 29 maja w TVN24 posłowie Halicki i Wójcik wystąpili po R. Sikorskim), styczeń był