Wpis z mikrobloga

Mirasy, z czego najlepiej uczyć się testowania przy pomocy selenium (webdriver). Jestem front-endowcem z 4. miesięcznym stażem i szefunio kazał mi ogarnąć testowanie. Najlepsze jest to, że nigdy nic w tym kierunku nie robiłem i w firmie jest tylko jedna osoba co jest testerem ale ona zajmuje się back-endem. Testy piszę w C#. Potrafię w miarę swobodnie napisać program który symuluje akcje użytkownika ale nie wiem co pisać żeby to miało jakiś sens? Jak pisać scenariusze? Co automatyzować? Co robić manualnie? Wiem, że zmuszanie mnie do ogarnięcia całego testowania kiedy nic nie potrafię i nie mam bezpośrednio nikogo do pomocy jest słabe ale teraz nie będę zmieniał pracy XD Projekt to duża apka w reactjs, back-end C#.
#qa #testowanieoprogramowania #selenium #nieprogramowanie
  • 8
  • Odpowiedz
@zackson trochę skomplikowane pytanie :-) na początek rozpisz sobie kilka podstawowych scenariuszy które użytkownik może wykonać w waszym serwisie (np. Rejestracja, Logowanie, wylogowanie, zamówienie, płatność, itp.) i na podstawie tych scenariuszy napisz zestaw tzw. Smoke testów. Na początek polecam zautomatyzować ten prosty zestaw i wykonywać go po każdym nowym "deploymencie".
  • Odpowiedz
@zackson oczywiście scenariusze rozpisujesz w krokach:
1. Użytkownik otwiera stronę.
- strona wyświetla się i użytkownik ma do dyspozycji ekran logowania z elementami:x, y, z.
2. Użytkownik wpisuje login i hasło.
- login i hasło zostało wpisane do odpowiednich pól.
Itp...
  • Odpowiedz
@zackson: Generalnie scenariusze testów w Selenium wyglądają tak, że najpierw Selenium ma wpisać coś w odpowiednie pola, a następnie sprawdzić, czy gdzieś na stronie pokazało się np. potwierdzenie wykonania jakiejś operacji. Przykładowo - wypełniasz formularz rejestracji, po kliknięciu "Zarejestruj" ma pojawić się wiadomość o poprawnym zalogowaniu - sprawdzasz wtedy takie rzeczy jak: czy faktycznie pojawił się pop-up (np. po tagach HTMLowych), czy wiadomość jest poprawna (i czy w ogóle jest),
  • Odpowiedz
@zackson, troche po czasie odpowiedz, ale ostatnio wlasnie w selenium testuje aplikacje.

Co do scenariuszy to po prostu testuj po kolei wszystko co uzytkownik moze zrobic.

Aplikacja jest pisana w django, a ja jade po
  • Odpowiedz