Wpis z mikrobloga

@slavkowski: Wziąć to sobie mogę nawet i w Pernambuco pytanie czy tak zawarte małżeństwo miałoby w Polsce skutek prawny. W Polsce obowiązują tzw. małżeństwa konkordatowe co oznacza, że zawarcie małżeństwa przed księdzem wywołuje również skutki prawne jeżeli ten przedłoży w ciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa odpowiednie kwity w urzędzie stanu cywilnego. Ale nie wiem jak to działa poza granicami polski. Pewnie musieliby wynająć jakiegoś księdza w Polsce uprawnionego do
  • Odpowiedz
@cionczyk: Celowo nic nie pisałem o ślubach cywilnych ponieważ takie śluby zawiera się w USC przed upoważnionym urzędnikiem. Z tego co się orientuję w US nie ma polskich USC z zatrudnionymi polskim urzędnikami, nie? Natomiast jeżeli chodzi o zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego to:

"Wśród planowanych zmian zawarta jest również liberalizacja zasad zawierania małżeństw poza urzędem stanu cywilnego. Zainteresowani będą mogli się pobrać poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym
  • Odpowiedz
@cionczyk: Po pierwsze wskaż w którym momencie wypowiedziałem się arbitralnie. Po drugie przyznałem się, że popełniłem błąd, czego ty #!$%@? teraz oczekujesz, że zacznę się przed tobą kajać z tego powodu? Po trzecie, tak, w Polsce obowiązują małżeństwa konkordatowe.
  • Odpowiedz
@adam-nowakowski: Bzdura, w Polsce co do zasady zawiera sie malzenstwo przed kierownikiem stanu cywilnego, ew przed duchownym. Gdyby w Polsce obowiazywalo malzenstwo konkordatowe to ateisci, ewangelicy, prawoslawni i ludzie innych wyznan nie mogliby zawrzec malzenstwa. Wiesz co to konkordat?
  • Odpowiedz