Wpis z mikrobloga

Mircy, planuję zakup frezarki górnowrzecionowej do drobnych prac stolarskich na potrzeby domu i ogrodu. Wstępnie zdecydowany jestem na http://allegro.pl/makita-maktec-frezarka-jednoreczna-mt372-frez-i6803625583.html Coś lepszego polecicie w podobnym zakresie cenowym, powiedzmy, że 100 jeszcze mogę dołożyć. Zakres prac to fazowanie krawędzi drewna, czasami wybranie jakiegoś rowka w desce itp. Użytkowanie typowo weekendowe. Pytam bo nie wiem czy szukać sprzętu na większe frezy, o większej mocy, głębokości obrabiania. Wydaje mi się, że ta powinna wystarczyć, ale nie użytkowałem wcześniej takiego narzędzia i nie wiem czy zaraz nie zacznie mi doskwierać brak któregoś z wymienionych wcześniej parametrów. #narzedzia #stolarstwo #drewno
  • 19
  • Odpowiedz
@barbapapa:

To nie górnowrzecionowa to frezarka do obrzeży.

To ma uchwyt na frezy 6mm a przy tym rozmiarze są ich tylko 4 rodzaje. Ścinający 45 stopni, wyrównujący, zaokrąglający
  • Odpowiedz
  • 0
@barbapapa ostatnio kupile frezarke bosch pof 1400 ace za ok. 500zl. Dobry stosunek ceny do jakosci, zrobisz nia wszystko co bedziesz potrzebowal bez zbednych nerwow. Tez mialem ten dylemat co Ty, co wybrac, i zdecydowalem sie dolozyc i nie zaluje teraz
  • Odpowiedz
@Ninik: w sumie najbardziej mi zależy na obecna chwilę właśnie na zaokrąglającym (bo szykuje mi się większa domowa robota) i ścinającym prostym http://allegro.pl/makita-frez-prosty-do-drewna-lozysko-d-09472-6mm-i5701431738.html Co oznacza, że jest krawędziowa? Że nie dam rady przykładowo w blacie wyfrezować sobie jakiegoś kółka na środku?

Trochę mało mocy.


@dbpavo: Na tym filmiku nie wygląda jakby szczególnie się męczyła a raczej więcej od niej nie będę wymagał. To 530W Makity to pewnie jak 1200W jakiegoś
barbapapa - @Ninik: w sumie najbardziej mi zależy na obecna chwilę właśnie na zaokrąg...
  • Odpowiedz
@barbapapa:

Jest zaprojektowania to obrabiania krawędzi.
Na 6mm jest niewiele frezów. Normalny rozmiar to 8 i 12mm

No i ma stałą wysokość, górnowrzecionowa ma prowadnice ze sprężynami i w dowolnym miejscy możesz zacząć frezowć.
  • Odpowiedz
@Ninik: ta też ma regulację głębokości (0-35mm) lepiej widać to na tej Makicie, nie opuszczasz frezarki na prowadnicach tylko trzeba, że tak powiem położyć pracujące urządzenie na materiale z wcześniej ustawioną głębokością skrawania (wiadomo, mniej wygodne). Za ta krawędziówką przemawia do mnie jeszcze poręczność bo jest jednoręczna. Nie są to drogie narzędzia więc może jak odczuję jej braki to po prostu kupię później większą.
barbapapa - @Ninik: ta też ma regulację głębokości (0-35mm) lepiej widać to na tej Ma...

źródło: comment_ZuEyJfCBODkcGZNZpEid1xyDlDmrzQlD.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
Na pewno wolał bym firmowa maktek niż noname. Czasem lepiej dołożyć 200 zł i kupić coś większego Bosch POF 1400 ACE 60326C820 może nie profesjonalny ale dla amatora chyba starczy.
  • Odpowiedz
@barbapapa mam identyczna ale "oryginal makita" to co pokazales niebieskie.

To jest sprzedawane jako specjalistyczna frezarka do krawedzi (przy laminowaniu plyt meblowych) albo z inną podstawą jako jakaśtam frezarka. Ale tak naprawdę to pełnosprawna frezarka! Tyle że musisz pamiętać ze to jest na fi6mm ośka frezu, i nie jest to czołg do orania bruzd frezem fi 50 przez pol dnia.
Dla mnie - baaardzo przyjemne narzedzie. Dojdziesz tym do zakamarkow gdzie prawdziwa
  • Odpowiedz
@barbapapa a co głębokości obróbki to ogranicza cię głównie sam frez. Wiadomo ze frez z ośka 6mm nie bedzie miał 20mm srednicy roboczej i 50mm glębokosci frezowania, bo po prostu oś takich sił by nie przeniosła. Ale pracując rozsądnie, najpierw wąskie nacięcie a potem frezowanie połową frezu (zamiast całą średnicą), ze stopniowaniem głebokości frrzowania po parę mm na przejazd - wycinałem nią rowki 18mm o gĺebokości ~30mm
  • Odpowiedz
@hrumque: jestem świadomy wszystkiego o czym napisałeś, czyli niezbyt wygodnej regulacji wysokości (ale jest) i zastosowania pod małe frezy, ale akurat robota pod która ją wybrałem tylko tyle wymaga. Będę robił schody dywanowe w domu (na schodach betonowych), najpierw planuję wykonać konstrukcję ze sklejki (2x18mm) a później okleić to lamelami dębowymi 4mm, w sumie ma wyjśc grubość stopnia 40mm ale obróbce będę poddawał tylko wierzchnią warstwę 4mm. Poniżej wklejam projekt poglądowy
barbapapa - @hrumque: jestem świadomy wszystkiego o czym napisałeś, czyli niezbyt wyg...

źródło: comment_NLWehyaJmMrVDcE56j74rghqOeAnW4pQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@barbapapa no mjie tylko zawiodła do jednego - nie zrobisz nią (wygodnie jak klasyczną gornowrzecionową) otworów na zawiasy wpuszczane meblowe (takim frezem dużym do zawiasów)
  • Odpowiedz
OK, dzięki wszystkim za podpowiedzi, sprzet zamówiony, będzie w przyszłości potrzeba mocniejszej maszyny to się pomyśli nad czymś większym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@barbapapa: @sins: Widzę chyba jedną różnicę między Makitą a Maktekiem: Regulacja wysokości.
W makicie (którą mam) jest na korpusie frezarki wycięta listwa zębata https://www.atelierultau.ro/images/makita3709-1.jpg - a śruba która skręca obejme-podstawę plastikową - ma na sobie zębatkę, która po tej listwie jeździ.
Teoretycznie miało by to tak działać, że popuszczasz nakrętkę z jednej, i kręcąc gałką z drugiej strony - napędzasz tą zębatką przesunięcie całego korpusu wyżej/niżej.
Ale to nie działa
hrumque - @barbapapa: @sins: Widzę chyba jedną różnicę między Makitą a Maktekiem: Reg...

źródło: comment_USfeV1QWIi4c1pW1wQ6IPJSLBjht1HUI.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@hrumque: czyli żadna strata. U mnie sprzęt ten będzie wykorzystywany do typowo amatorskich prac więc jakoś szczególnie nie powinno mi to doskwierać. Możesz polecić jakiej marki frezy warto kupować? Na Allegro najpopularniejsze są zestawy Topexa ale jakoś ta marka mnie nie przekonuje :D Wolę mieć kilka konkretnych ;lepszej marki niż pudełko jakiegoś szmelcu.
  • Odpowiedz
Możesz polecić jakiej marki frezy warto kupować? Na Allegro najpopularniejsze są zestawy Topexa ale jakoś ta marka mnie nie przekonuje :D Wolę mieć kilka konkretnych ;lepszej marki niż pudełko jakiegoś szmelcu.


@barbapapa: ja używam:
- kilku frezów zaokrąglających makity, które dostałem razem z frezarką (od dobrych ~8 lat?) i są nadal ostre. Ostrze wygląda mi na węglik spiekany lutowany do osi i szlifowane - dobra robota
- frezów boscha http://allegro.pl/zestaw-6-frezow-hm-do-drewna-bosch-6mm-i6757438317.html#thumb/1 -
  • Odpowiedz