Wpis z mikrobloga

Ludzie weźcie mi powiedzcie czy też macie takie problemy z #qgis. Normalnie pracuję na działkach (shp) pobranych z geoportalu i scalami je, wypełniam atrybuty itp. Co jakiś czas - co 3h co 9 albo i do 24h pracy weźmie mi się przy zapisywaniu (czasem nawet bez zapisywania) QGIS wypierdzieli i robi _packed.dbf, który zazwyczaj i tak sobie można w dupę wsadzić. Gdyby nie przywracanie poprzednich wersji plików z dropbox już bym dawno się musiał zwolnić. Czy u was ten program też jest takim gównem czy tylko u mnie? Pracuję na 2.12, ale i w nowszych takie się zdarzały cuda.

Ostatnio jeszcze lepiej dowalił, scalam sobie, wypełniam itp i kończę robotę. Rano wstaje patrze, że mam 69 obiektów, do których nie da się przybliżyć i ich nie widać już (przed zapisem i w trakcie pracy działały rewelacyjnie). Po wejściu w historię plików wyszło, że sobie QGIS postanowił przestać zapisywać .shp a aby shx i dbf zapisywał przez parę godzin.
#gis
  • 12
  • Odpowiedz
@czaykowski: Ogólnie mam zainstalowane qgis 2.12, 2.14 i 2.18. Niechciałbym ich uszkodzić niechcący. Możliwe, że częściowo jest to związane z błędami topologicznymi, które muszę ręcznie znajdować, bo kontrola topologii tego niepotrafi.
  • Odpowiedz
@schreder zawsze jak się wysypie to odpalam ponownie projekt i działa. Nigdy mi się nie zdarzyło by nie odpaliło. Zawsze jeszcze można pojedynczo warstwy otwierać ale stracisz kompozycje.
Arcgis też nie jest idealny, choć rzadziej się wysypuje.
  • Odpowiedz
@lukaschels: Oj u mnie były cyrki, że mi pomieszał dane w tabeli. Np. miałem wypełnioną wschodnią część działek, a w zachodniej powinno być pusto. Po wysypaniu losowa część danych wskoczyła w losowe miejsca w zachodniej. Cyrk.

Ale żeby działało u Ciebie to musisz chyba zmienić _packed.dbf na .dbf samo bo projekt nie odpali przecież. Na jakiej wersji pracujesz? Może poprawili te kopie awaryjne w nowszych wersjach, że się nadają do czegoś.
  • Odpowiedz
@schreder: Tylko zapisywanie. Niestety musi Ci wejść w nawyk ctrl+s co pięć minut. Stabilność i szybkość operacji pod dużym obciążeniem to niestety dramat. Ja QGIS używam najczęściej do rzeczy, na które mnie nie stać jako moduły do ArcGIS.
  • Odpowiedz