Wpis z mikrobloga

#fotografia #protip
Fotograficzne mireczki, najlepiej wydane ~50PLN na sprzet fotograficzny to lampy LEDowe.
Juz chcialem wydac miliony monet na jakies oswietlenie studyjne zeby spokojnie uczyc sie fotografii w domu bo jednak ustawianie ostrosci majac do dyspozycji tylko lampy blyskowe i jakies randomowe lampki to meczarnia. Ale olsnilo mnie - poszedlem sobie do castoramy i kupilem dwa razy cos takiego
Pewnie dla niektorych to oczywiste i pewnie da sie jeszcze taniej ale dopiero wczoraj mnie olsnilo i po pierwszych testach zdjecia sa o niebo lepsze i o wiele latwiejsze wiec jesli ktos sie zastanawia nad lampami LED do studia na ktore zbiera kilkaset zlotych to niech najpierw kupi sobie takie male gowienka i zobaczy jak to dziala


  • 19
@JestemKaspi: ze światłem ledowym jest taki problem w fotografii ze przeinacza kolory. jak wiadomo kolor to długość fali odbitej od przedmiotu. jezeli pada na niego białe światło to wtedy kolor jest jkaby najbliżej rzeczywistemu. światło słoneczne ma dobre spektrum bo jest liniowe prawie na całym zakresie. ledowe nie jest i jeżeli coś jest bardzo niebieskie to oświetlone światłem ledowym będzie wyglądało inaczej na zdjęciu. do amatorskiego pstrykania jeszcze ujdzie, ale nie
@daczka92: a wystarczy szara karta i lightroom? Wczoraj bez zadnej referencji robilem zdjecia, delikatnie poprawilem pierwsze i cala reszta poszla z szablonu, jedyne co robilem to delikatnie kadrowalem kilka zdjec bo zapomnialem nawet sprawdzic czy w kadr cos nie wpadlo
@JestemKaspi:

Też chętnie obejrzę zdjęcia i nawet powiem co myślę...

A co do oświetlenia LED to wpisz w Google hasło "CRI", czyli współczynnik oddawania barw i poczytaj o tym, dlaczego do profesjonalnych zastosowań niestety LEDów się użyć nie da albo trzeba kupić bardzo drogie LEDy.

Sam możesz zrobić test, weź wzornik kolorów (może być wydrukowany z neta) sfotografuj go w trzech wersjach oświetlenia:

1. Tylko LED,
2. Tylko lampą błyskową,
3.
@a665321: wedlug mnie wazne sa dwie rzeczy, zaleznie od budzetu improwizowane albo bardziej pro.
Po pierwsze jakies swiatlo - w teorii mozesz ustawic sie kolo okna ale bedziesz uzalezniony od pogody, rzuc okiem na wpisy wyzej
Druga sprawa to tlo - jesli masz male rzeczy to do 50zl kupisz maly namiot bezcieniowy, jesli wieksze to kup najwiekszy arkusz papieru albo dosc gruby material, tak okolo 1,5-2m szerokosci na2-3m dlugosci i przyklej
@a665321: jeżeli to są nieruchome przedmioty to takie coś styknie. jeszcze statyw do aparatu. tylko w tym zestawie jest 1 lampa. musisz pomyśleć też o jakichś blendach lub zrobić coś DIY z folii aluminowej tak aby światło padało też z innych stron. naewt używając namiotu bezcieniowego używa się co najmniej dwóch lamp.