Wpis z mikrobloga

#elektronika
Znacie jakieś gotowe (albo prawie gotowe #elektronikadiy ) rozwiązanie które pozwoli mi z kilku (4 w serii, ile równolegle to się zobaczy wedle potrzeby) ogniw #18650 zasilać taśmę ledów 5050 (3 potrójne diody + 3 rezystory na moduł, to znaczy 3 razy część czerwona + własny rezystor, 3 razy niebieska+ rezystor ...) długości kilku metrów (2-5) przez jakieś 20 minut tak, żeby nie mieć spadku jasności gdyby coś innego pobierało prąd z akumulatorów? Ten kawałek taśmy powinien być w stanie wszamać ok 80W.
  • 5
@Issac: Zależy mi, żeby jasność była stała. Nie widzę problemu, żeby w serii było po 5 ogniw, po to, żeby nie spadło napięcie na akumulatorach poniżej tego którym chcę zasilać taśmę.
no to buckboost załatwi całą tą robotę, ustawiasz napięcie na 12V, a ogniwa niech se fluktuują ile chcą.
Poszukaj u majfrendów o mocy której potrzebujesz + bonus jak znajdziesz CC to i sobie bedzieszm moc regulować.
@Issac: Słabo się znam na przetwornicach dc dc - ona sama się reguluje, żeby utrzymać zadane napięcie, nawet jak się zmienia obciążenie, albo napięcie wejściowe?
Co to jest CC?
@kiciek: tak, ustawiasz napięcie wyj. niezależnie od wej. utrzymuje je. Obciążenie zmienne nie jest straszne pod warunkiem że max nie przekroczy dopuszczalnego, lub będzie tylko na chwilę i nie dopuści do przegrzania się modułu.
CC - constant current. Możesz regulować natęzenie na wyjściu, dzięki czemu możesz sterować jasnością.
Teoretycznie napięciem też mógłbyś, ale ledy mają tendencje do zwiększania poboru po rozgrzaniu się, co może spowodować przedwczesne spalenie, i efekt domina.