Wpis z mikrobloga

Mirki, jako że mam doczynienia z projektowaniem czujników temperaturowych (automotive) mam prośbę o wyjaśnienie prostym językiem dla konstruktora, na czym dokładnie polega i po co się robi dodawanie do układu równolegle jakiegoś rezystora pull up albo pull down. Czujniki to typowe czujniki z termistorem z wyprowadzeniami montowane w korpusach np mosiężnych. Jako, że mało miałem wspólnego z elektryka chciałbym to jakoś zrozumieć. Niby jakieś problemy z doborem odpowiedniego termistora. Chodzi o dodanie jeszcze w czujniku równolegle między pinami rezystora #elektronika #automotive #elektryka #elektroda #czujniki
  • 29
@Azzek: nazwa rezystora pull-up pull-down dotyczy techniki cyfrowej i chodzi o podciągnięcie wejścia np. mikrokontrolera do cyfrowego 1 bądź 0 poprzez podłączenie go przez rezystor do zasilania bądź masy układu
@Azzek: jak chcą to nazywają, można to nazywać pull-up, pull-down, pierwszy raz się z tym spotkałem, żeby rezystor w dzielniku termistora nazywać pull-upem pull-downem
@mykeil: @Azzek: janusze, pull-up a dzielnik napięcie to 3 różne rzeczy. Rezystor pull-up powoduje to że gdy na n wejście uC nie ma żadnego sygnału to będzie stan wysoki. Bez tego rezystora uC będzie odczytywał stan wysoki lub niski, dzięki rezystorowi będziemy miec na 100% wysoki stan.
@mykeil mam wsadzić rezystor między piny (czyt. wyprowadzenia termistora) aby zmienić jego charakterystykę ... Wybacz za mała ilość szczegółów... Od strony elektrycznej wszystko pilotuje inna osoba... Ja chciałbym się poprostu dowiedzieć dla siebie po ch** to itp itd
@Dzonzi typowy szklany termistor od Shibaury... Do 250 czy 300 stC nie pamiętam. Szczegóły tagi mam na emailu w pracy więc podałbym dokładniejsze info po majówce jak coś
@Azzek: nie tyle zmienić jego charakterystykę co zamienić z rezystancyjnej na napięciową, żeby można było zmierzyć temperaturę przez przetwornik analogowo-cyfrowy, a żeby można było zmienić charakterystykę trzeba ten termistor zasilić. Raz zasila się go przez rezystor od góry na który wtedy mówi się pull-up, a raz od dołu, wtedy mówi się na ten dodatkowy rezystor pull-down. Punkt między rezystorami idzie na wejście adc.
@Azzek: pierwszy raz widzę żeby wstawiać rezystor MIĘDZY piny. Zazwyczaj się go podłącza z jednej strony do pinu termistora, bezpośrednio, a drugą stronę do ziemi i wejścia analogowego do uC. Drugi pin termistora powinien być wtedy podłączony bezpośrednio z dodatnim potencjałem +