Wpis z mikrobloga

WIELKI LEKSYKON ROBACTWA
Nr. 13 - Krowieńczak księżycoróg

W sumie wrzucam go tutaj, bo jaram się poświętnikowatymi. Te małe słodkie stworki są tak niesamowite, że aż warto poświęcić im chwilę. Ten tutaj dość nielicznie występuje w naszym kraju, nie mniej udało mi się go spotkać kilkanaście razy w zeszłym roku... Może populacja wzrośnie w związku z ociepleniem klimatu. Osiąga on 2,5 cm długości i ma... Instynkt macierzyński! Tak. Żuk. Wyobraź sobie Mirku i Mirabelko, że

"Samica wykopuje jamę pod krowimi odchodami, którą następnie nimi wypełnia. Strzeże jaj, larw i poczwarek, a opuszcza komorę dopiero ze swoimi dorosłymi potomkami." ~Wikipedia.

Wikipedia podaje, że występuje na pastwiskach i... W sumie mógłbym ją uzupełnić, ponieważ wszystkie osobniki które spotkałem, występowały na uprawach leśnych. Podejrzewam, że upodobały sobie odchody jeleni, bądź saren, bo można pójść na łatwiznę... Kulki gówna są już utoczone, nie trzeba się babrać jak z krowim plackiem.
Taki polski skarabeusz z zarąbistą nazwą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wołam: @Sofa @Oreczek_Maly @bartol_wwa (Chcesz bym cię wołał, to weź napisz w komentarzu)
Tagi: #owady #leksykonrobactwa #podnoszepoziommirko #zwierzaczki #ciekawostki
ProducentCO2 - WIELKI LEKSYKON ROBACTWA
Nr. 13 - Krowieńczak księżycoróg

W sumie ...

źródło: comment_3ojnopwvTNX9Ls7zKeCIzoFbFGFcyNJU.jpg

Pobierz
  • 9