Wpis z mikrobloga

No to ruszamy z serią #odkryjswietokrzyskie !

Zaczynamy z grubej rury, bo w województwie świętokrzyskim znajduje się jedna z najpiękniejszych jaskiń w Europie. Zachęcam gorąco do zapoznania się ze znaleziskiem o Jaskini Raj, gdzie znajdziecie sporo zdjęć i trochę informacji praktycznych.

#odkryjswietokrzyskie <<<--- zachęcam do śledzenia tagu gdzie, co dwa dni będę publikował na mirko informacje o ciekawych miejscach wartych odwiedzenia w Świętokrzyskim oraz podawał link do pełnej relacji, która będzie pojawiała się na blogu. Razem ze mną będziecie mogli odkrywać województwo świętokrzyskie, publikować będę zarówno te najbardziej flagowe atrakcje województwa jak i miejsca mniej znane i nie odwiedzane przez turystów, a mające w sobie to "coś".

Jaskinia Raj odkryta została dopiero w roku 1963, kiedy to podczas wydobywania materiałów na budowę domu odkopano wejście do komory wstępnej jednej z 5 znajdujących się w niej komór. Do komory dostali się kilkuletni chłopcy, którzy poczynili spore zniszczenia. Następnie aby uniknąć wypadków wejście zasypano, a natrafili na nie rok później uczniowie krakowskiego technikum którzy odbywali praktyki terenowe.

Jaskinia licząca 240 metrów długości została następnie zbadana, zabezpieczona a od 1972 roku udostępniona do zwiedzania turystom. To co wpływa na niezwykłość jaskini to ogromna liczba stalaktytów (średnio około 200 na metr kwadratowy) które nadają jaskini wyjątkowego charakteru.

Mimo iż jest to miejsce dość popularne (czasem trzeba rezerwować bilety nawet z dwutygodniowym wyprzedzeniem) to bardzo słabo je pamiętałem. Jak chyba większość mieszkańców województwa świętokrzyskiego byłem tu ostatnio na wycieczce w szkole podstawowej. Od tego czasu minęło ładne kilkanaście lat więc wspomnienia mocno się rozmyły.

Bilety do jaskini są dość drogie (18 zł) ale miejsce to jest zdecydowanie warte tych pieniędzy. Jaskinia zresztą na brak turystów nie może narzekać bo rocznie odwiedza ją prawie 100 tysięcy turystów.

Link do pełnej relacji z dużą ilością zdjęć [tutaj]( http://roadtripbus.pl/jaskinia-raj/).

#podrozujzwykopem #checiny #kielce #jaskinie #roadtripbus
MG78 - No to ruszamy z serią #OdkryjŚwiętokrzyskie !

Zaczynamy z grubej rury, bo w...

źródło: comment_MKX2HGpcU8nG4pN6oazeYlR0LfjmJeCJ.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
Wołam osoby zainteresowane, które wyraziły chęć aby być wołane. Jeśli chcesz aby dopisać Cię do listy lub aby Cię z niej usunąć proszę napisz do mnie na priv.

Miłego dnia!

  • Odpowiedz