Wpis z mikrobloga

#podatki #bitcoin #kryptowaluty odpowiedź dla wszystkich na powracające pytanie:

BTC w podatku dochodowym jest traktowany jako prawo majątkowe. Przychód uzyskany z tytułu sprzedaży BTC co do zasady stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 UPDOP, opodatkowany według skali 18% lub 32% podatkiem dochodowym.

Jeżeli przychód ze sprzedaży BTC uzyskiwany jest w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorcy, źródłem przychodu będzie tzw. pozarolnicza działalność gospodarcza. Wtedy przychód będzie mógł być opodatkowany 19% podatkiem liniowym, o ile przedsiębiorca wybrał taką formę opodatkowania swojej działalności.

W każdym wypadku konsument dokonuje sprzedaży BTC. Sprzedaż tą konsument powinien uwzględniać we własnych rozliczeniach podatkowych. W każdym wypadku konsument sprzedaje sprzedawcy lub posiadane Bitcoiny po cenie równej cenie towarów lub usług nabywanych w zamian za Bitcoiny. Konsument dokonuje przekazanie BTC, który jest traktowany nie jako pieniądz, ale jako prawo majątkowe, i jego przekazanie jest w każdym opisywanym wypadku jako sprzedaż.

Z punktu widzenia podatkowego płacąc Bitcoinami konsument osiąga przychód ze sprzedaży BTC w wysokości określonej przez strony ceny nabywanego towaru lub usługi, równej wartości wydawanych przez konsumenta Bitcoinów. W związku z wykazaniem przychodu konsument będzie uprawniony do wykazania kosztu podatkowego. Kosztem uzyskania przychodu jest w tym wypadku koszt nabycia sprzedawanych BTC, jaki poniósł konsument. Konsument powinien móc udokumentować fakt poniesienia kosztu.

Dochód konsumenta (różnica pomiędzy przychodem a kosztem) będzie opodatkowany zawsze, chyba że przychody osiągnięte przez konsumenta nie przekroczą w roku podatkowym kwoty wolnej od podatku.

W związku z kwalifikacją sprzedaży BTC jako przychodu z praw majątkowych, opodatkowany on według skali podatkowej. W zależności od uzyskiwanych przez konsumenta przychodów będzie on objęty stawką 18% w zakresie dochodu do wysokości 85 528 złotych, a powyżej tej kwoty stawką 32%.

Transakcje Bitcoin powinny być uwzględniane w rozliczeniach podatku dochodowego niezależnie od wartości dokonywanych transakcji i osiąganego z nich dochodu.

Dochód z tytułu rozliczeń BTC konsument rozlicza razem z innymi dochodami. Musi go wykazać w zeznaniu rocznym (PIT), składanym w terminie do dnia 30 kwietnia następującego po roku, w którym został uzyskany przychód. W tym samym terminie powinien wpłacić należny podatek dochodowy. Konsument nie musi płacić miesięcznych zaliczek z tytułu dochodów osiąganych ze sprzedaży Bitcoinów.

Dochody i straty z poszczególnych sprzedaży Bitcoinów podlegają zsumowaniu na koniec roku. W tym samym roku dlatego strata na jednej transakcji (tj. sprzedaż BTC po cenie niższej niż koszt ich nabycia) może obniżyć dochód osiągnięty na drugiej. Niestety z przepisów UPDOF wprost wynika, że jeżeli konsument na koniec roku podatkowego wykaże stratę na płatnościach Bitcoinami, nie będzie mógł rozliczyć tej straty w kolejnych latach podatkowych (art. 9 ust. 3 i ust. 3a UPDOF).

@H4ctor @kry24
  • 13
@InPay: a jakby to był barter? Ktoś ma używaną rzecz za 1000 zł (nie ma obowiązku zapłaty podatku bo ma to dłużej niż 6 msc jako konsument) ja mam btc. To z tego co napisałeś rozumiem że on nic nie musi płacić bo zyskał btc i rzecz ma dłużej niż 6 msc, a ja mam teraz rzecz i podatek do zapłacenia (bo np btc kupiłem za 500 zł) czyli mam do
@H4ctor: No w zasadzie jest przecież coś takiego jak umowa zamiany, i płaci się tam podatek od różnicy wartości przedmiotów/czynności, więc przy równej wartości obowiązek podatkowy nie powinien wystąpić, bo zysku jako takiego nie ma, chociaż głowy nie dam
@InPay: czy potwierdzenie bankowe przelewu z tytułem "Zakup kryptowaluty" to jest wystarczający dowód dla US na zakup BTC, który można wliczyć w koszty uzyskania przychodu? Czytałem, że tylko taki dokument mógłby stanowić podstawę do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, w którym jest podana ilość BTC i cena jego zakupu. A zwykłe potwierdzenie bankowe przelewu do was może nie wystarczyć, ponieważ nie ma tam podanej ilości i ceny w momencie zakupu
@InPay: Jeżeli chodzi o ostatni akapit:
Rozumiem, że jeżeli w danym roku nie zaliczę do deklaracji jakiegoś kosztu - to będę mógł go rozliczyć w roku następnym? Innymi słowy akapit ten mówi o sytuacji próby podwójnego wykorzystania tego samego kosztu?
@srand: nie za bardzo rozumiem pytanie, w każdym razie polecam konsultację z uprawnionym do tego doradcą podatkowym, bo każdy przypadek jest indywidualny
@InPay mam takie pytanko, odnośnie ostatniego akapitu. Załóżmy, że kupiłem BTC za 10 tys., potem sprzedałem go za 20 tys., czyli zarobiłem 10 tys. (+100%). Jako że sprzedałem na tzw. fiaty, powstał obowiązek podatkowy. Następnie za całość, tj. 20 tys. kupiłem znowu BTC i pod koniec roku sprzedałem z dużą stratą, wymieniając wszystko na zaledwie 8 tys. Pytanie: czy odprowadzam podatek od tych zarobionych wcześniej 10 tys.? Czy odprowadzam go od 8
Dochód konsumenta (różnica pomiędzy przychodem a kosztem) będzie opodatkowany zawsze, chyba że przychody osiągnięte przez konsumenta nie przekroczą w roku podatkowym kwoty wolnej od podatku.


@InPay: cześć, dzięki za ten tekst, bardzo pomocny. Chciałem się jeszcze upewnić tylko jeśli sprzedam i lekko przekroczę kwotę wolną od podatku to podatek płace tylko od tej części dochodu która ten próg przekroczyła?