Wpis z mikrobloga

Osiedle Przyjaźń

"W 1952 roku wzniesiono barakowe osiedle "Przyjaźni Polsko–Radzieckiej" dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Otaczał je drut kolczasty, a bramy strzegli wartownicy. Na terenie osiedla znajdowały się wszystkie niezbędne obiekty: kino, stołówka, klub, biblioteka, poczta, łaźnia i kotłownia. Wzniesiono domy dwóch rodzajów: baraki dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry. [...] Po ukończeniu budowy Pałacu Kultury i Nauki w 1955 roku zostało ono przekazane warszawskim uczelniom na akademiki. W 1978 roku na osiedlu "Przyjaźń" mieszkało 1190 asystentów i pracowników warszawskich uczelni wraz z rodzinami oraz 1200 studentów. [...] Obszar osiedla to 32 ha i stoi tu do dziś 25 domków studenckich, 35 domków mieszkalnych, 77 domków jednorodzinnych, 3 nowe akademiki studenckie, Ratusz Dzielnicy Bemowo oraz obiekty socjalne, kulturalne i administracyjne. Mieszka tu obecnie ponad 1600 studentów z różnych warszawskich uczelni."
Źródło: Wikipedia

Więcej:
Historia
Wywiad z mieszkańcem w latach siedemdziesiątych
Wywiad z mieszkania dziś

"Po przeprowadzeniu się tutaj poczułam się trochę jak w skansenie w środku miasta. Drewniane domki, które wyglądały jakby od lat się nie zmieniły. Wszystko schowane za ogromnymi drzewami – skojarzyło mi się to raczej z jakąś małą wioską niż ze stolicą. To nie jest typowy widok dla Warszawy."


NooDee1O - Osiedle Przyjaźń

"W 1952 roku wzniesiono barakowe osiedle "Przyjaźni Po...

źródło: comment_hpVdSzmD1oelhFXUF6VLo1el6jp5NVXg.jpg

Pobierz
  • 51
@NooDee1O:

W naszym domku jest piętnaście pokoi dwuosobowych


Budynek mieszkalny w któym jest 15 pokoi to nie żaden domek tylko po prostu dom, tak samo zresztą jak każdy dom jednorodzinny. Domek to sobie można postawić na ogródku działkowym, albo letniskowy nad jeziorem. Rozwala mnie trochę ta maniera określanie wszystkiego co nie jest blokiem lub kamienicą mianem "domków". A jeszcze jak jest konstrukcji drewnianej to w ogóle nawet jeśli ma trzy kondygnacje
@kult_cwaniaka: Jakie to ma znaczenie? Jeżeli chcesz wyprowadzać ludzi z potencjalnego błędu to zacznij od edycji wpisu na Wikipedii, bo nie ja jestem autorem tych słów. W porównaniu do domu studenckiego, czyli specjalistycznego bloku mieszkalnego, grupę kilku mniejszych budynków na terenie akademickim też nazwiesz domami akademickimi, czy domkami?
@NooDee1O: Oby, bo deweloperzy mają już zakusy na ten teren i bloki powoli wchodzą już na teren osiedla. Sama budowa ratusza się już do tego przyczyniła. Choć sądzę, że skoro udało się uratować przed buldożerami Jazdów to i w momencie spekulacji dotyczącej sprzedaży gruntów na os. Przyjaźń, organizacje studenckie i pozarządowe wymuszą na dzielnicy baczne przyjrzenie się komu, na jakich warunkach i co przekazują.
@NooDee1O: Nadmienić trzeba jeszcze o boisku bocznym Świtu Warszawa, które zajmuje dość spory obszar. Kiedyś bardzo tętniące życiem. Dzisiaj trochę mniej.
W okresie wiosna, lato, jesień pojawiają się grille, koce, latawce oraz oczywiście osoby lubiące pograć w piłkę.
@NooDee1O: Warto wiedzieć, że robotnicy z osiedla, którzy zginęli podczas budowy PKiN - zostali pochowani na pobliskim cmentarzu prawosławnym w osobnej kwaterze. Tydzień temu ją oglądałam. Niestety zapomniana trochę niszczeje.