Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta #robotyka #mechanika

Mirki, szukam czegoś w stylu wodoszczelnego łożyska.
Chcę przeprowadzić przez obudowę ROVa obracający się w zakresie +/-90 stopni wał (obracany serwem modelarskim typu high torque, ewentualnie silnikiem krokowym z ograniczonym kątem obrotu).
Przypuszczam że tego typu uszczelnienia już istnieją więc nie chcę wyważać otwartych drzwi projektując je od podstaw. Problem jest taki, że nie wiem pod jaką nazwą można ich szukać w sklepach ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Dane:
- Nie ma konieczności ciągłego ruchu obrotowego, potrzebne mi mniej więcej 180 stopni
- Układ będzie pracował na głębokości max 10 metrów więc 1 atmosfera powinna wystarczyć
- Czas pracy pod wodą około 30 minut
- W środku będzie elektronika, więc zależałoby mi na tym, żeby do wnętrza nie przedostawała się wilgoć (czyli uszczelnienie w którym przedostanie się kilka kropel wody przez te pół godziny odpada)
- Średnicę wału sobie dopasuję, zakres powiedzmy 5-15mm.
  • 3
@temokkor: zastanawiałem się nad o-ringami ale raz to że obawiam się że nie uzyskam szczelności (być może niesłusznie) a dwa to że nie wiem czy mi to nie będzie generowało sporych oporów.

Zastanawiałem się czy nie ma gotowych rozwiązań o niskich oporach obrotu.

Jestem noga z takiej teoretycznej mechaniki, przyznaję.
@Heart: O-ringi nie stosuje się do uszczelnień części obrotowych.
Czegoś co potrzebujesz szukałbym np. w Passerotti, być może mają jakieś specjalne uszczelnienia do tego typu konstrukcji. Zwykłe simmeringi źle pracują przy smarowaniu wodą, oraz należy pamiętać, że uszczelniają tylko w jedynym kierunku.