Wpis z mikrobloga

Cześć, mam istotną (chyba) informację na temat #tracking oraz #itemyzchin, dokładniej dla ludzi kupujących droższy sprzęt oraz liczących się z VATem na granicy.
Pierwszy raz spotkała mnie sytuacja, kiedy UC policzył mi kwotę niezgodną z rzeczywistą płatnością (policzyli ponad 300zł za dużo - miałem kupony, nie zwrócili na to uwagi). Mimo zaznaczenia w mailu do UC, że zapłaciłem kwotę X, a nie Y, to oni policzyli mi od tej Y :]
Dziś paczka trafiła do mnie, ja odmówiłem przyjęcia i od razu posłałem do UC maila z prośbę o korektę. Jednak czytając fora wszędzie ludzie pisali, że w takim przypadku trzeba przyjąć paczkę i dopiero później rozwiązać sprawę zawyżonej kwoty - i owszem, dostawali oni odpowiedni zwrot pieniędzy.
Zadzwoniłem na infolinię PP i pani z telefonu potwierdziła, że paczkę powinienem przyjąć, bo inaczej po prostu wróci do nadawcy. A wtedy wiadomo jak ze zwrotem ( :

W takim razie rada - jeśli przyjdzie Wam paczka z opłatą, która nie zgadza się z rzeczywistą kwotą zakupu, to przyjmijcie ją i dopiero potem wyjaśniajcie sprawę z Urzędem Celnym.
Gdyby nie znajomość z listonoszem, do którego od razu po telefonie do PP zadzwoniłem, to paczka wróciłaby do Chin.

Wiem, że wielu z Was o tym wie, ale na pewno komuś przyda się taki #protip :]
  • 8
@Vister81 naliczyli VAT prawidłowo. Może zostać naliczony od kwoty, którą zapłaciłeś lub wartości rynkowej.
Korekta może też zostać wykonana bez odebrania przesyłki. Wiem, bo przez miesiąc (około rok temu) bawiłem się w to z UC.

@Vister81 kilkanaście telefonów, kilka maili, skarga do IC, później spacer do FUPu, gdzie leżała paczka, odesłanie z informacją, że do magazynu celnego - razem z dokumentami wniosek o korektę celną. Tak jak już pisałem w Twojej sprawie wygląda to inaczej. VAT naliczają od wartości, więc to już ich dobra wola czy uwzględnią rabaty.
U mnie VAT został naliczony z błędnie wypełnionej deklaracji celnej przez nadawcę (VAT był równy wartości przesyłki).