Wpis z mikrobloga

@Kapitalis: zresztą wiadomko że ta dyskusja nie ma sensu no nie? ja uważam że od lat kapitalistyczny system na świecie powodował raczej ogromny wyzysk ludzi (czyli w sumie pasożytowanie) a nie dobrobyt dla nich, ale tak samo jest z socjalizmem czy komunizmem, ludzie nie nadają się do sterowania pieniędzmi po prostu bo za mało w nich empatii i za dużo roszczeniowości. Na razie jednak pewnie socjdem podejście do świata jest chyba
  • Odpowiedz
@Please_Remember Kapitalisci kochają drogi i pragną jak najlepszej przyszłości dla następnych pokoleń.
Wyzysk. Haha. Weźmy pod uwagę Chiny. Przed wejściem kapitalizmu do Chin ludność miała do wyboru (dla uproszczenia) jedynie pracę w polu. Dziś mogą prącowac w polu lub w fabryce, a wybór należy do nich.
Znając kapitalizm to pewnie niedługo Europejczycy będą jeździć na żebry do kraju środka.
  • Odpowiedz
@Please_Remember To że nie są wymagane, nie znaczy, że konsument nagle straci. Załóżmy, że firma produkująca telefony zdecyduje się zainwestować w certyfikat jakosci, który będzie wydawała inna firma. Przykładowo tańszy produkt nie będzie posiadał tego certyfikatu, ale producent będzie pokazywał filmiki na YouTube, że ich produkt pomimo tego, że jest tańszy to i tak jest lepszy od tego co ma certyfikat i jest droższy.

Konsument wybiera i to on decyduje, która firma
  • Odpowiedz
@krotki_pojedynek: te certyfikaty były jednak wprowadzane w jakimś celu, świadomość konsumencka w społeczeństwie jest żenująco niska (i nie wynika z tego że ludzie mają w dupie to co kupują - po prostu są ciekawsze rzeczy do robienia w życiu niż oglądanie filmików o produktach na yt, pomyśl jakbym miał zrobić zakupy spożywcze złożone np z 20 artykułów - muszę porównać kilkaset nawet różnych produktów) i prawda jest taka że bez wymagań
  • Odpowiedz
Zgadza się, że nikt nie ma czasu, na sprawdzanie, każdej drobnostki jaką kupuje, ale tak też jest dzisiaj. Kupując np. jogurt, który jest niesmaczny dla większości konsumentów, to jego sprzedaż będzie drastycznie spadać już po kilku dniach, bo nie kupisz drugi raz czegoś co ci nie smakowało, tak jest ze wszystkim. Firmą zależy na tym by sprzedawać, a oszukać można tylko raz, tym bardziej w dobie internetu.
  • Odpowiedz
@krotki_pojedynek: jakoś produktu w tym przypadku żywności nie tylko rozpatruje się na płaszczyźnie smaczne/niesmaczne, ale też zdrowe/nie zdrowe i to tutaj państwo powinno ingerować, bo kupisz jogurt który będzie Ci smakować, będzie miał mega sprzedaż, a za 2 lata okaże się że jego konsumenci masowo umierają na raka (wiem że to mocne wyolbrzymienie, ale wiesz o co chodzi)
  • Odpowiedz