Wpis z mikrobloga

MATLAB + Simulink + Arduino - czy to ma sens?
Tym razem w ramach zajawki coś dla bardziej zaawansowanych konstruktorów. Przykładowy projekt, który pokazuje jak połączyć wspomniane platformy w jeden projekt. Co ciekawe, Arduino można zaprogramować bezpośrednio z MATLABa!
Ktoś już próbował takiego połączenia? Więcej » Programowanie Arduino z użyciem MATLAB i Simulink

#arduino #elektronika #programowanie #forbot
Pobierz Forbot - MATLAB + Simulink + Arduino - czy to ma sens?
Tym razem w ramach zajawki co...
źródło: comment_mbWEtAB6iKX55456BtRl4LSw7yU32gJ0.jpg
  • 21
@paziu: bardziej zaawansowane rzeczy zdecydowanie łatwiej będzie wyliczyć/ustawić za pomocą MATLABa. przykładowo strojenie PID etc. Do tego nie trzeba pisać programu, więc wydaje się ciekawa sprawa. W każdym razie na pewno powinni coś takiego pokazywać na studiach (zamiast ograniczania się do samych obliczeń w MATLABie).
@Forbot: ja to rozumiem, tylko nie chodzi mi o matlaba, bo tak naprawde na dluzsza mete to nieistotne, czy skorzystasz z matlaba, r czy pythona. glownie chodzi mi o to, jaki jest sens zaprzegania arduino do matlabowych zadan, kiedy ta platforma ma zupelnie inny target. mozna pisac desktopowe apki w php, tylko pytanie pozostaje to samo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@paziu: ale przecież to nie służy do robienia obliczeń na Arduino, tylko tworzysz sobie sterownik w MATLABie, stroisz go itd. i gotowy kod eksportujesz do Arduino, aby np. sterownik silnika działał optymalnie. Dla mnie ma to jednak praktyczny sens ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Forbot: A czy potrafilibyście coś powiedzieć na temat pisania od zera protokołu komunikacyjnego dla Arduino? Na przykład CAN? Wiem, że są shieldy, ale chodzi mi o program na mikrokontrolerze.
bardziej zaawansowane rzeczy zdecydowanie łatwiej będzie wyliczyć/ustawić za pomocą MATLABa.


@Forbot: Chłopie... ty wiesz ile Matlab kosztuje? Strojenie PIDa za pomocą Matlaba to jak już używanie Arduino do osbługi przycisku w e-papierosie...

Jeżeli już to lepiej z Pythonem kombinować. To jest teraz chyba drugi język do obliczeń numerycznych. Sporo ciekawych bibliotek. Oczywiście usability nie umywa się do Matlaba no ale cena...
@kwanty: Kolejny projekt typu "co jeszcze da się podłączyć do arduino". Wszyscy się rozwodzą ile rzeczy można podłączyć i jakie to wszystko proste ale nikt nie mówi, że te "projekty" wykorzystują te urządzenia w max 30%.
Wszyscy się rozwodzą ile rzeczy można podłączyć i jakie to wszystko proste ale nikt nie mówi, że te "projekty" wykorzystują te urządzenia w max 30%.


@Analityk: A w tym akurat nie widzę nic złego. To są prototypy albo niskonakładowe produkcje więc bardziej liczy się szybkość (zaprojektowania/wdrożenia) niż optymalizacja zasobów (dopasowanie urządzenia do wymagań, cena, etc...).

Arduino jest tak śmiesznie tanie (w sensie $$ i energii) oraz tak proste do programowania, że
@raFFcio: a co to do pisania? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli masz gotowy protokół, to bierzesz jego specyfikację i jedziesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ciekawsze byłoby napisanie czegoś swojego od zera, może kiedyś się tym zajmiemy...
Chłopie... ty wiesz ile Matlab kosztuje? Strojenie PIDa za pomocą Matlaba to jak już używanie Arduino do osbługi przycisku w e-papierosie...


@kwanty: no kosztuje, ale to nie znaczy, że nie można go nigdzie znaleźć. Pomijając firmy, które z niego korzystają, to warto pamiętać o uczelniach. Wiele z nich ma licencje na MATLABa w tym takie, które studenci mogą wykorzystywać w swoich projektach. Ja bym bardo chętnie zrobił taki projekt w praktyce
@Forbot: Studiuję 2 rok na Polibudzie Wrocławskiej i nie ma mowy o zdobyciu uczelnianej licencji na Matlaba. A najlepsze jest to że większość labów związanych z elektroniką i nie tylko opiera się na pracy przy matlabie xD.
@Forbot: Simulink i generacja kodu jak najbardziej. Simulnik i arduino? Może dostać zadyszki przy poważniejszym projekcie, a tylko wtedy jest sens się za to brać.
Bardzo dobrze się w tym prototypuje algorytmy i logike działania, ponieważ można wszystko przetestować aplikacje nie mając hardware'u. Do tego implementacja maszyn stanów to banał
@Forbot: @DanVanR: Na uczelniach Matlaby są ale do wykorzystania tylko na labach (na pewno da się wcisnąć na lab poza zajęciami, żeby coś samemu zrobić). Mimo wszystko dostęp jest mocno utrudniony.

Mathworks ostatnio obniżył ceny. Rzuciłem okiem i wygląda to tak:

komercyjnie: Matlab (2k EUR), Simuling (3k EUR), popularne toolboxy (1-2 k EUR per sztuka), reszta toolboxów indywidualnie negocjowana.

edukacja: Matlab (500 EUR), generalnie 1/4 ceny komercyjnej,

home: Matlab (119
@DanVanR: Sporą część idzie opędzić Octave/Scilabem. @Mtyrio: Nie wiem kiedy ostatni raz widziałeś uczelnię, ale praktycznie każdy wydział państwowej uczelni technicznej w tym kraju tonie w licencjach na cady/matlaby/mathematici/tym podobne (bo producenci oprogramowania tego typu dają licencje za grosze, żeby absolwenci potem chcieli używać ichnich produktów), a pracownicy swoje prace badawcze prowadzą nie na glinianych tabliczkach a z użyciem odpowiedniego oprogramowania więc mają o tym jakieś pojęcie.
@Forbot: A czy moglibyście uwzględnić moją prośbę i napisać taki protokół na arduino? Nie musi być CAN, po prostu jakiś przykładowy. Właśnie od analizy dokumentacji protokołu, przez implementację i testowanie z użyciem oscyloskopu?