Wpis z mikrobloga

@karoku: No to powinieneś mieć nieco większe obycie w doktrynach politycznych i historii państwa i prawa, niż takie, które pozwala opowiadać tego typu bzdury. Nieco lepiej powinieneś też sobie radzić z logiką.

edit: I powinieneś nauczyć się rozumieć regulaminy serwisów na których się rejestrujesz.
  • Odpowiedz
@BongoBong: Powiedz mi co nie pasuje do Razem:

Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny[1]) – ideologia społeczna klasyfikowana jako utopijna[2], polityczna, gospodarcza, której celem jest utworzenie społeczeństwa pozbawionego ucisku i wyzysku klasowego, a więc społeczności opartej na wspólnej własności środków produkcji i równym podziale dóbr[3].
  • Odpowiedz
@Wujek_Mietek: Jedną z różnic jest podejście do własności środków produkcji. Dość przykre, że nie potrafisz tego zauważyć samodzielnie. W zacytowanej przez ciebie, krótkiej definicji nie pasuje również równy podział dóbr. Tego pewnie też nie zauważyłeś. Powiedziałbym, że kompromitujące, gdyby to nie był wypok.pl
  • Odpowiedz
@BongoBong: No tak: Razem najbliżej pod tym względem do gospodarki hitlerowskich Niemiec. Jak dla mnie niewielka różnica, bo w jednym i drugim przypadku masz bat nad głową, tylko w przypadku Niemiec teoretycznie miało się własność nad zakładem a jak ona wyglądała zna każdy, kto wie, kto to był Hugo Junkers.
  • Odpowiedz
@BongoBong:

Po pierwsze koleżko to nawet za PRLu miałeś prywatne środki produkcji. Podobnie też było za Lenina, gdy okazało się, że kolektywizm nie działa.

Rzucam sobie drugą teorię, ponieważ program Razem to nie jest odbicie w 100% PRLu, więc oczywistym jest, że będzie pasował do zbliżonych programów gospodarczych.

Po trzecie: najbliżej Razem jest chyba jednak do Łukaszenki. A tego nazywa się komunistą.
  • Odpowiedz
@BongoBong: I? Co nie pasuje? Równy podział dóbr: jak najbardziej partia Razem. Uwspólnienie środków produkcji: też, poprzez kontrolę kapitału i wzrost udziału państwa w praktycznie wszystkich sektorach..

Żaden ustrój komunistyczny nie był w 100% komunistyczny, ale dążył do tego na tyle, na ile pozwalały realia. To samo chce robić Razem, poprzez zapewnianie wszystkim pracy, nacjonalizowanie sektorów gospodarki i kontrolę.
  • Odpowiedz