Wpis z mikrobloga

#prawo #pytaniedoeksperta Na jakiej zasadzie dziala ugoda sadowa w sprawie karnej? Na jakim etapie postepowania mozna z niej skorzystac ? Jakie sa plusy i minusy? Na jakiej zasadzie sie odbywa i kogo zawiadomic checi ugody? Jakie organy?
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

NIedawno usunięto z kodeksu karnego przepis Art. 59a [Umorzenie postępowania], zgodnie z którym
§ 1. Jeżeli przed rozpoczęciem przewodu sądowego w pierwszej instancji sprawca, który nie był uprzednio skazany za przestępstwo umyślne z użyciem przemocy,pojednał się z pokrzywdzonym, w szczególności w wyniku mediacji i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie, umarza się, na wniosek pokrzywdzonego, postępowanie karne o występek zagrożony karą nieprzekraczającą 3 lat pozbawienia wolności, a także o występek przeciwko mieniu zagrożony karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności, jak również o występek określony w art. 157 § 1.
§ 2.76) Jeżeli czyn został popełniony na szkodę więcej niż jednego pokrzywdzonego, warunkiem zastosowania § 1 jest pojednanie się, naprawienie przez sprawcę szkody oraz zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę w stosunku do wszystkich pokrzywdzonych.
§ 3. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli zachodzi szczególna okoliczność uzasadniająca, że umorzenie postępowania byłoby sprzeczne z potrzebą realizacji celów kary

Obecnie zatem samo zawarcie ugody nie będzie prowadzić do umorzenia postępowania - ewentualnie w trybie art. 66 [Warunkowe umorzenie],
  • Odpowiedz