Wpis z mikrobloga

Jest tu jakiś znawca ziemniaka? ;)
Właśnie zaczęłem obierać ziemniaki z biedry i takie coś mnie spotkało wewnątrz jak na załączonym zdjęciu (w każdym ziemniaku z paczki) Zaczerpnąłem informacji w google i wygląda mi to na chorobę "Bakterioza pierścieniowa ziemniaka", która ponoć jest bardzo poważną chorobą, która wymaga (cytuję z http://www.odr.pl/produkcja-rolinna/przemysowe-i-okopowe/1436-bakterioza-pierscieniowa-ziemniaka-w-skrocie-cms):

-konieczność wykonania utylizacji partii ziemniaków uznanych za zakażone i to w taki sposób, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się choroby (parowanie, spalenie, zakopanie, przerób w gorzelni, krochmalnictwo),
-konieczność wykonania dezynfekcji infrastruktury gospodarstwa, która służy produkcji ziemniaka,
-obowiązek stosowania w latach następnych kwalifikowanego materiału sadzeniakowego (wolnego od bakteriozy),
-zakaz uprawy ziemniaka na polu na którym wykryto bakteriozę pierścieniową przez kolejne 4 lata (dotyczy produkcji towarowej) lub 7 lat (dotyczy produkcji kwalifikowanych sadzeniaków),
-ograniczenia w uprawie ziemniaków i ich obrocie w miejscach prawdopodobnie zakażonych (na innych polach niż zakażone).

Co prawda nie znalazłem informacji na temat szkodliwości takich ziemniaków, ale i tak nie mam zamiaru ich już jeść.

Zna się ktoś na tym i może potwierdzić moje obawy co do tej choroby? Gdzie to ewentualnie zgłosić, sanepid?

#ziemniaki #biedronka
laser_weld - Jest tu jakiś znawca ziemniaka? ;)
Właśnie zaczęłem obierać ziemniaki z...

źródło: comment_Dk5U7UhSbRyPs4Rzx5Oz2vMOPxMkdfA7.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach