Wpis z mikrobloga

Xiaomi Air Purifier Pro - ma ktoś tego "starszego brata" dobrze znanego modelu Air Purifier 2?

Planuję zakup za jakiś czas oczyszczacza (celowo poza "sezonem smogowym", jak już ceny nieco spadną) i zastanawiam się, czy warto dokładać do wersji Pro (całkiem sporo, bo u majfrendów teraz stoi za ~400$ przed podatkiem, w porównaniu do ~220$ za Air Purifier 2). Docelowo miałby służyć w mieszkaniu o powierzchni prawie 50 m². Widzę, że Pro ma wydajność szacowaną na 60 m², a "dwójka" na 37 m².

Czy w ogóle sensowna jest próba oczyszczenia powietrza w całym mieszkaniu przez jeden punktowy oczyszczacz, czy jest to niewykonalne i lepiej dać sobie spokój? Jak Air Purifier 2 daje sobie radę w mieszkaniach nieco większych od wspomnianych 37 m²?

W sumie, to nie musi być koniecznie Xiaomi. Jeśli macie coś dobrego do polecenia, to śmiało. Doradźcie coś, bo jest tak duży wybór, że ostatecznie człowiek nie ma pojęcia, co kupić ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#smog #xiaomi #kiciochpyta
  • 27
@lays: mam 2ke, od dziś mam jeszcze czujnik pm2,5 i obserwacja wskazuje że oczyszczacz radzi sobie generalnie w jednym pomieszczeniu...Dla przykładu teraz za oknem mam 175, w salonie 50, a w sypialni gdzie jest maszyna 25...
@lays: też uważam, że lepiej 2 mieć, 1 by musiał na dużych obrotach i głośno chodzić. Ja swoją 2-ójkę kupiłem na Gearbest za 140$ minus 25$ cashbacku + 49 zł podatku, łącznie trochę ponad 500 zł, wysyłka darmowa DHL, więc czekaj na promocję.

@mckale: jaki czujnik, za ile?
@mckale: odkopię starą dyskusję ale mam do Ciebie pytanie. Mam oczyszczacz Xaomi a z tego co pisze w tym czujniku to można sobie ustawić limit przy jakim oczyszczacz powinien się włączać, zgadza się? Można w nim ustawić, że np oczyszczacz wejdzie na wyższe obroty od zanieczyszczenia np. 30 PM2.5? W trybie auto tego oczyszczacza wyższe obroty włączają się powyżej 40 PM, gdy w Polsce 24 PM to jest już 100% zanieczyszczenia.
@KurczakPoTajsku: możesz ustawić tryb turbo dla jakiejkolwiek wartości, ale generalnie ciężko zbić poniżej 20-30 ,ale to zależy jakie masz okna i wielkość pomieszczenia ilość kurzu etc... Na wylocie z oczyszczacza dokładniejszy czujnik pokazuje mi wartości rzędu 1-2 pm 2.5 więc działa...
@jan7796: Podaje w PM2.5. Czujnik już zamówiłem i czekam na niego.Wartości na oczyszczaczu zgadzają się z tymi na polu po otwarciu okna.

@mckale: Przecież większość stacji w Krakowie podaje też w PM2.5. A wg. mnie przyjęło się podawać w PM10, żeby nie było, że pył jest przekroczony (prawie) cały czas ( ͡° ͜ʖ ͡°). Poza tym PM2,5 jest gorszy od PM10.
Np. teraz:
PM2.5 150%
PM10
@mckale: @KurczakPoTajsku: "Wbrew temu, co przeczytać możemy w wielu recenzjach, Xiaomi Mi Air Purifier nie podaje wartości stężenia pyłów w μg/m3. Zamiast tego wyświetla on jednostki AQI (Air Quality Index), stanowiące swoisty indeks czystości powietrza. 1 μg/m3 to 4.2 AQI. W jednostkach tych wartości stężenia pyłów w polskich miastach znajdziemy na przykład na stronie www.aqicn.org. Inne stacje pomiarowe korzystają z mikrogramów na metr sześcienny. Trudno mi mówić o dokładności pomiaru
@jan7796: Może masz rację, według tego co znalazłem na szybko w internecie link , zgadzało by się to z tym jak oczyszczacz interpretuje czystość powietrza w trybie auto. Do 60 pm jest dla niego czysto. Chociaż w apce wartości podawane są w PM2.5, może jakoś je przeliczają.
Co do błędu pomiaru, zdarza się, że oczyszczacz pokazuje 10 po czym skoczy na chwilę do 20-30 pm i znowu niżej.
Ja korzystam cały
@jan7796: Jeszcze nie wymieniałem, mam oczyszczacz od lata. Filtr sprawny na 90% (apka pokazuje zużycie filtra), ostatnio zacząłem go więcej używać, tak to tylko stał. Myślę, że jedną zimę wytrzyma. Co do filtrów to jeszcze nie wiem czym się różnią, nie musiałem kupować.
@jan7796: Czujnik doszedł. Trochę słabo, bo największą funkcjonalność ma na chińskim serwerze. Na US serwerze mogę co najwyżej wpisać mu hasło do wifi co powoduje, że ikonka wifi nie miga i to jedyny plus, tak to nie ma nawet żadnej karty na telefonie ze statusem urządzenia. Połączyłem się z chińskim serwerem, prawie wszystko jest po chińsku ale ma wszystkie opcje i wszystko działa. W każdym razie, gdzieś tam zabłądziłem w chińskim
@KurczakPoTajsku: Jak z wartościami które podaje czujnik a jak z tymi które podaje oczyszczacz? Rozbierałem czujnik pyłu który jest w oczyszczaczu ponieważ był zanieczyszczony fabrycznie, trzeba lutować aby go otworzyć i myślę że ten sam czujnik jest zastosowany w podręcznym czujniku pm 2.5 Wydaje się to nazbyt oczywiste z tego względu, że jedno i drugie urządzenie podaje tylko ten jeden parametr. Konstrukcja sugeruje, że raczej nie jest to dokładny miernik pyłu,