Wpis z mikrobloga

Długi wywiad z jednym z ludzi, którzy mają najwięcej do powiedzenia na temat obecnej Ukrainy - przez pryzmat własnych doświadczeń podczas wycieczek na Majdan czy do okupowanego Donbasu. Widział jak się wszystko rozkręcało, jak rosły nadzieje, potem jak stopniowo wygasały, a Ukraina pogrążała się w chaosie i rozczarowaniu. Kobyła trochę, ale moim zdaniem dużo ciekawych opinii, anegdot, doświadczeń i w ogóle. Wojciech Mucha w "Męskich Gadkach" na Weszło. Polecam. ;)

Fragment:

Starałeś się pogadać z każdym, od przekupek na dworcach po separatystów. Która rozmowa najbardziej cię uderzyła?

- (długa pauza) Chyba szef kontrwywiadu Majdanu. Człowiek z mojego rocznika, 1983. Lider „Złotych Lwów Czarnej Sotni”. To społeczna ochrona kontrwywiadowcza, taka w pełni, bo znajdowali i znajdują się tam ludzie po przeszkoleniu wojskowym, część z kolei z przeszłością kryminalną, też tego nigdy nie ukrywali. Od początku byli uzbrojeni, jako jedyni. Może nie było tego widać, ale wszyscy o tym wiedzieli. Po Majdanie przekształcili się w batalion, który operował na wschodzie i brał udział w wyzwalaniu spod okupacji separatystów i Rosjan części podbitych terenów. Byliśmy zresztą u nich pod Ługańskiem dwa lata temu.

Absolutnie inteligentny gość. Mnie kojarzył się z często spotykanymi w środowisku kibicowskim charyzmatycznymi liderami. Wiesz na pierwszy rzut oka, że to człowiek, który nie ma najjaśniej w papierach, ale charyzmą i sposobem w jaki zarządza ludźmi – zaczyna budzić szacunek. W każdym klubie, w każdej grupie są tacy ludzie, możesz się go nawet bać, ale na pierwszym miejscu jest respekt. W innych rzeczywistościach zostają liderami politycznymi, medialnymi rekinami, biznesmenami, szefami zorganizowanych grup kibicowskich, jeszcze gdzie indziej przywódcami zorganizowanej przestępczości. On zaś stworzył od zera „Czarną Sotnię”.

#weszlo #ukraina #donbas #majdan trochę też #mirkohooligans

http://weszlo.com/2017/03/11/pokojowej-manifestacji-brudnej-wojny/
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jakub_Olkiewicz: Bardzo dobry wywiad. U nas sporym błędem jest traktowanie historii Ukrainy przez pryzmat tylko zbrodni zamiast szukać tematów wspólnych, jednoczących. Dla mnie osobiście kwestią czasu jest zjednoczenie Ukrainy i Polski, państwowo i narodowo.
  • Odpowiedz