Wpis z mikrobloga

Bitcoin ma kilka wad które mogą przyczynić się do jego upadku:
- zostało nam co najwyżej kilka lat, żeby rozwiązać problem skalowalności, a społeczność nie może osiągnąć konsensusu
- brak anonimowości. Było kilka przypadków, że policja wyśledziła osoby po transakcjach w blockchainie
- obrany algorytm PoW nie sprzyja decentralizacji
- sztywny limit wyprodukowanych coinsów niekoniecznie sprzyja wydawaniu waluty. Większość ludzi traktuje bitcoina jak lokatę albo świnkę skarbonkę

Która kryptowaluta miałaby największe szanse przejąć rolę Bitcoina, gdyby ten z jakiegoś powodu upadł?
Na chwilę obecną (2017) moim typem byłoby Monero, ale tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć jak to się potoczy.

#bitcoin

Pytanie jw

  • Etherum 26.8% (11)
  • Monero 29.3% (12)
  • Ripple 7.3% (3)
  • Dash 19.5% (8)
  • inny w komentarzu 17.1% (7)

Oddanych głosów: 41

  • 34
- obrany algorytm PoW nie sprzyja decentralizacji

- sztywny limit wyprodukowanych coinsów niekoniecznie sprzyja wydawaniu waluty. Większość ludzi traktuje bitcoina jak lokatę albo świnkę skarbonkę


@mrslug: Nie zgadzam się z tymi punktami. Jak PoW nie sprzyja niby decentralizacji?
Co do drugiego z zacytowanych punktów - nie wiem jaka logiką wiążesz deflacyjny charakter z "wydawaniem" waluty, to nonsens. 8 miejsc po przecinku to jednak sporo.
- zostało nam co najwyżej kilka lat, żeby rozwiązać problem skalowalności, a społeczność nie może osiągnąć konsensusu

Ile już dyskutują z rok?

- brak anonimowości. Było kilka przypadków, że policja wyśledziła osoby po transakcjach w blockchainie

bo anonimowość nie jest taka prosta, ale jak się chce to można, inaczej niż np z bankiem. to problem każdej takiej waluty

- obrany algorytm PoW nie sprzyja decentralizacji

Tu nie wiem

- sztywny limit wyprodukowanych
@pawlo74: w czasach świetności Naszej Klasy albo Gadu Gadu nikt nie myślał, że za parę lat nikt nie będzie o nich pamiętał. Sama popularność nie gwarantuje sukcesu. I zwróć uwagę, że nie wieszczę upadku Bitcoina, jedynie chcę podyskutować na temat możliwych scenariuszy.
@mrslug: a którą rolę? jako środek wymiany, środek płatniczy, czy może tezauryzacji? mikropłatności, przelewy zagraniczne, transakcje z escrow, czy settlement layer dla tysięcy usług nie związanych z pieniądzem (walidacja danych, usługi notarialne, itp. itd)?
Co do drugiego z zacytowanych punktów - nie wiem jaka logiką wiążesz deflacyjny charakter z "wydawaniem" waluty, to nonsens. 8 miejsc po przecinku to jednak sporo.

No dolar Jebną jak przestali trzymać się limitu pokrytego złotem


@wytrzzeszcz: @Wymazywanie: dodruk małego procenta, np. 1% pozwala uzupełniać środki z utraconych portfeli (skradzionych, zniszczonych). I zapewnia minerom interes w zabezpieczaniu sieci, gdyż wciąż mogą liczyć na zarobki.
@mrslug: a wiesz dlaczego @Gensek tu się pojawił? On pojawia się w odpowiednich chwilach, zauważ. Ten trol rządowy wie jak bardzo ważne jest rozbicie a szity to jest właśnie to. Podział, brak zgody, tysiące szitów walczących ze sobą. Dziel i rządź. Oni nie byli by przy władzy gdyby byli głupi. Ja mam to za sobą, nikt nigdy nas nie pobije a rządowcy mogą powoli się reorganizować bo ich czasy są już
@Gensek: rządowcu nie uda wam się rozbić bitcoinowców, to jest poważny ruch, który rośnie w oczach, na szity możecie łapać tylko tymczasowo. Dostaną kilka razy po kieszeni i wszyscy wrócą potulnie do bitka. Nic nie wiesz o tym świecie.
@Gensek: wiesz co jest najlepsze? To, że ponad 90% bitcoinowców dalej wierzy w rządy i ma takie same poglądy jak ty. Wszyscy oni z czasem staną się anarchistami. Większość z nich weszła tylko dla kasy.