Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Drogie mirki z #b2b i #ksiegowosc, mam dla ogarniętych w temacie dwa pytania. Nie wiem czy to o co pytam jest całkowicie legalne więc robię to anonimowo:

1) Pracuję już kilka lat w IT na UoP i zacząłem dostawać coraz bardziej kuszące propozycje z rynku. Jako, że ogólnie w obecnym miejscu pracuje mi się całkiem OK i jestem cenionym/ciężkim do zastąpienia pracownikiem porozmawiałem trochę z przełożonym i znaleźliśmy porozumienie nie obciążające mocno budżetu firmy. Pozwolono mi przejść z UoP na B2B (jednoosobowa działalność gospodarcza, płatnik VAT) pod warunkiem, że poza wykonywaniem zleceń dla obecnej firmy będę wykazywał jeszcze inną działalność. To da się zrobić bo w wolnym czasie zajmuję się trochę muzyką i jestem w stanie generować w ten sposób niewielkie przychody. Dla uniknięcia kłopotów z kontrolami od razu wejdę na podatek progresywny i duży ZUS, zadbam o zmianę zakresu świadczonych usług w umowie, brak ściśle określonego miejsca wykonywania obowiązków, pozostawię ślad w mailach że motywacją do zmiany formy współpracy jest próba podjęcia działalności pobocznej itd.
Czy są jeszcze jakieś rzeczy, o które muszę zadbać, żeby spać spokojnie? Wg prawnika współpracującego z firmą powinno to wystarczyć, ale on troszczy się głównie o komfort pracodawcy a nie mój.

2) Jak już wspomniałem wyżej zamierzam wykazywać niewysokie przychody z drugiego profilu działalności tj. grania koncertów, lekcji gitarowych i ew. wypożyczania sprzętu muzycznego. Czy muszę bać się kontroli i nieprzyjemności jeżeli wystawiając tego typu faktury na kwoty rzędu 500-1000zł miesięcznie będę raz czy dwa do roku kupował sprzęt za sumy kilka razy wyższe i odliczał VAT/podatek dochodowy? Dodam tutaj, że z działalności w IT przychody będą znacznie większe, średnio ok. 11-12 tys. + VAT, nie wiem czy to ma znaczenie.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Asterling
  • 4
zakresu


@AnonimoweMirkoWyznania: Wszystko będzie gitara. Musisz tylko płacić duży ZUS. Jedynie o co mogą się przypieprzyć w razie kontroli pracodawcy poniżej. Oni się o to martwią, a nie o Ciebie, bo jak Ci się noga powinie to będziesz mógł to odkręcać... :)

ps. Przelicz się z tym dobrze - uwzględnij L4 i urlopy, które tracisz po przejściu na b2b. Ja sobię liczę 26 dni urlopu + 10 dni L4 rocznie w
UkrytaWybranka: Jeśli masz mieć b2b z tą jedną firmą bez mocnego ukierunkowania na rozwój firmy i łapania różnych klientów, to w/g mnie bez sensu taki układ. Na umowie o prace masz urlopy, prawa pracownika, no i mocne składki na emeryturę (jeśli w ogóle ktokolwiek ją będzie miał). Pracodawca za to mając kogoś na działalności ma pełen luz. Moje zdanie jest takie, zakładaj firmę i szukaj klientów, zwiąż się z obecnym pracodawcą