Wpis z mikrobloga

Dziś nad mym domem (okolice Konina, Wielkopolskie, 100km na wschód od Poznania) widziałem całkiem nisko nad ziemią samolot rozpoznawczy - taki standardowy z "talerzem" na grzbiecie i czterema silnikami odrzutowymi. Ktoś wie z jakiej to okazji?
#wojsko #lotnictwo
  • 7
  • Odpowiedz
samolot rozpoznawczy - taki standardowy z "talerzem" na grzbiecie i czterema silnikami odrzutowymi.


@heavybaby: to pewnie E-3AWACS, ale nazwanie tego "standardowym" samolotem rozpoznawczym to spore nieporozumienie.
  • Odpowiedz
@CanisLupusLupus: Dla mnie typowa maszyna rozpoznawcza to wlasnie taki RC-135, ewentualnie warianty Oriona, albo mniejsze Falcony i inne bizjety obwieszone antenkami. Glowna rola tych maszyn jest latanie w poblizu wrogiej granicy i nasluchiwanie (SIGINT / ELINT), tymczasem E-3 ma za zadanie przede wszystkim kontrole przestrzeni powietrznej i zarzadzanie wlasnymi silami.
  • Odpowiedz
@frogfoot: Dlatego powiedziałem: zależy, co kto rozumie. Moim zdaniem jest do obronienia teza, że obecnie standardowe zadanie samolotu rozpoznawczego to obserwacja przestrzeni powietrznej, a ELINT i SIGINT to działania niestandardowe.
  • Odpowiedz