Wpis z mikrobloga

Mirki
Przyszedł czas na zmianę mojego hobby do którego całkiem już straciłem iskrę, więc czas na coś nowego. I właśnie wpadła mi myśl żeby lepiej "zaprzyjaźnić się " z drukarkami i w końcu zainwestować w swoją własną.
Zapytacie po co ci to albo że za małe pieniądze nic z tego nie będzie. Więc śpieszę z wyjaśnieniem. Z drukiem 3d mam kontakt około >6 miesięcy, używam go w swoim projekcie na uczelni. Nigdy jednak nie wykonywałem wydruku sam tylko dostarczałem projekt w stl-u a resztę robił ktoś z uczelni. Jednak ze względu na to że chce wskoczyć na kolejny poziom z projektem a dodatkowo drukarki 3d na uczelni pamiętają erę kolonialna to dodatkowo ciężko czasami załatwić sobie możliwość wydruku.

Dlatego moje pytanie. Jaką drukarkę polecacie w przedziale 0-1000 zł. Zdaję sobie sprawę że nie otrzymam super jakości oraz że na pewno będę musiał ją sam złożyć/ulepszyć. Chociaż to ostatnie wydaje się nawet korzystne, zawsze jakaś wiedza wpadnie.

Tak jak pisałem mam budżet ~1000zł. Dodatkowo nie potrzebuję jakiegoś przeogromnego obszaru pracy lub wyglądu samej drukarki. Zastanawiam się nad materiałem, chodź obstawiam że zostanę przy PLA bo jednak drukarka będzie stała w moim pokoju a nie chce się udusić :p

Liczę na jakieś ciekawe propozycje ( ͡° ͜ʖ ͡°), bo np na grupach fb odzywają się tylko sprzedawcy drukarek i żadnego obiektywnego info nie można dostać.

PS: Posiada ktoś pełne specyfikacje używanego przez was filamentu, chodzi mi o takie parametry jak rozszerzalność cieplna(już gotowego wydruku) oraz temperatura zgazowania materiał, trochę szukałem ale nic konkretnego nie znalazłem :(
#druk3d
  • 23
  • Odpowiedz
@drakan8: Właśnie z tego co oglądam oferty to chyba nic innego niż priusa nie dostanę.

A co uważacie o ofertach drukarek na ali? Opłaca się czy nie ? Ewentualnie ile pieniędzy musiał bym dorzucić żeby poczuć odczuwalny skok jakości wydruku ?
  • Odpowiedz
@PanBurbon: Z Ali średnio się opłaca ( szczególnie prusy i3) bo oprócz ceny drukarki zapłacisz cło + vat i wyjdzie Cię więcej niż za podobną drukarkę zapłacił w Polsce. Chyba że znajdziesz w chińskich sklepach typu banggood ale wysyłka z europejskiego magazynu, ale wtedy ceny samej drukarki też są wyższe.
  • Odpowiedz
@Paatryk93: Czyli o dziwo lepiej szukać na allegro niż ali, do czego to na tym świecie doszło ;p
Więc jak na razie na horyzoncie majaczy prus i3, z zakupem wstrzymam się jeszcze żeby to wszystko przeanalizować.

A tak w ogóle jak bardzo podatną na modyfikacje platformą jest prius i3? W sensie czy wymaga przeogromnego nakładu pracy aby osiągnąć przyzwoity wydruk.
  • Odpowiedz
@PanBurbon: Ja od sierpnia posiadam drukarkę 3D graber i3 ( wariant prusy i3, ma mniej cześć drukowanych elementów w swojej konstrukcji oraz trochę inaczej rozwiązaną ramę, pokazana jest na zdjęciu). Drukarkę kupiłem jako kit do samodzielnego złożenia, w piątek dostałem zacząłem składać, w sobotę podłączyłem elektronikę, i wgrywałem oprogramowanie, a w niedziele już drukowałem pierwszy element. ( ͡° ͜ʖ ͡°) I o dziwo wyszedł nawet przyzwoicie. A
Paatryk93 - @PanBurbon: Ja od sierpnia posiadam drukarkę 3D graber i3 ( wariant prusy...

źródło: comment_AQMjl3w79m9rbj95sgwcSwcufjkzUcUV.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Paatryk93: Czyli o dziwo lepiej szukać na allegro niż ali, do czego to na tym świecie doszło ;p


@PanBurbon: lepiej u nas szukać ramy-konstrukcji, a od chińczyka wszystkich drobiazgów, pasków rolek, elektroniki itd. Wtedy wypadniesz z vatu (przy wielu drobiazgach w osobnych przesyłkach), a równocześnie masz szansę na jakąś sensowniejszą ramkę (np to skrzynkowo-sklejkowe wykonanie prusy, co kolega pokazał, jest już 10x lepsze niż chiński akryl, zwłaszcza jeśli składając ją
  • Odpowiedz
@hrumque: To wydaje się chyba najlepszą opcją bo będzie można się czegoś nauczyć od strony budowy i dodatkowo użyć najlepszych części w tym przedziale cenowym, ale jak zwykle jest jedno ale. Jak dużą wiedzę i umiejętności trzeba mieć żeby za coś takiego się zabrać.
Czy wystarczą podstawowe umiejętności manualne czy potrzeba czegoś bardziej specjalnego(programowanie itp) i dodatkowo czy bardzo łatwo przy budowie takiej drukarki jest coś zkasztanić ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
Czy wystarczą podstawowe umiejętności manualne czy potrzeba czegoś bardziej specjalnego

Jak wiesz za którą stronę śrubokręta się trzyma - to już powinno być blisko sukcesu :)

Jak mechanicznie "działa" drukarka chyba juz wiesz - coś musi się ruszać w osi XY, coś musi się ruszać w osi Z na wysokość, i coś musi pchać druta do grzanej głowicy. Ewentualnie jeszcze blat-stolik może być grzany, i sterowany nadmuch na wydruk. Więc musisz sobie
  • Odpowiedz
@hrumque: Dzięki wielkie za rozpiskę.
Wydaje się to najciekawszą opcją bo można wszystko poznać "od środka". Masz jakieś ciekawe strony gdzie opisane są wszystkie potrzebne komponenty do złożenia takiej drukarki. Przydało by się coś takiego dla totalnie zielonego jak ja. Mógł bym poszukać części i oszacować ile to mnie mniej więcej wyniesie .
  • Odpowiedz
@PanBurbon: nie bardzo jest sens szacowania ceny całości, bo budowa drukarki to są dziesiątki "problemów" do rozwiązania, które można rozwiązać na milion sposobów.
Np. ma się coś poruszać - możesz użyć prowadnicy szufladowej za 3zł, albo pręta kalibrowanego 8mm + łożysk liniowych po 3zł, albo dużo lepszego zestawu pręta + łożysk w obudowach, albo prowadnicy z wózkiem hivina za 200zł...
Tak samo - wysokość w Z - możesz użyć po prostu
  • Odpowiedz
@hrumque: Tylko właśnie to będzie moja pierwsza drukarka i nie wiem czy temu sprostam, jeśli mój obecny kontakt z drukarkami to było tylko oglądanie pracy. Obawiam się że problemy mogą mnie przerosnąć i pieprznę wszystkim w cholerę.
Dlatego muszę usiąść i wszystko na spokojnie przeanalizować.
A i jak by ktoś jeszcze miał jakieś propozycje gotowych drukarek/kitów to niech pisze śmiało !
  • Odpowiedz
Panowie, zastanowiłem się nad możliwością budowy drukarki samemu, poszukałem trochę w internecie i jednak uznałem że za mało wiem na temat drukarek + na studiach mam średni dostęp do warsztatu a to też może powodować trudności.

Dlatego znowu powracam z pytaniem jaka drukarka. Próbowałem szukać info w siedzi ale to jeszcze bardziej zrobiło mi mętlik w głowie.
Potrzebuję drukarki:
Cena do ~1000zł
Podatność na ulepszenia mody poprawiające jakość pracy/wydruku
Możliwe jak najlepszy
  • Odpowiedz
@PanBurbon: Więcej niż 20x20x20 cm w tej cenie na pewno nie dostaniesz ( chyba że jakieś delty mogą mieć więcej w osie Z). Do 1000 zł to tylko klony prusy i3. Ale nawet z tym będzie ciężko w tej cenie. I będzie to drukarka 3D z cyklu wszystko najtańsze, silniki z demontażu, mogą się trafić elementy słabszej jakości ( krzywe wałki, słabe łożyska itp). I należy jeszcze pamiętać, że sam zakup
  • Odpowiedz
@hrumque: Drukarka wydaje się całkiem spoko, opinie na ali bardzo pozytywne.
Miałeś może do czynienia osobiście z tą drukarką ? Ewentualnie orientujesz się co nadaje się do wymiany, lub gdzie szukać takich informacji ?
  • Odpowiedz
Miałeś może do czynienia osobiście z tą drukarką ? Ewentualnie orientujesz się co nadaje się do wymiany, lub gdzie szukać takich informacji ?


@PanBurbon: Miałem w rękach.
Do wymiany na 100%:
- elektronika, bo to co dają gratis (klon arduino mega2560 + ramps) to się do niczego, tak samo zasilacz (jest jakiś biedny "jak laptopowy" 12v dla arduino, oraz drugi "kostka" 24v do hotbedu (a hotbed na 24v, to się chwali).
  • Odpowiedz