Wpis z mikrobloga

"Patriotyzm – to nie system filozoficzny, który ludzie równego poziomu umysłowego i moralnego przyjmują lub odrzucają: to stosunek moralny jednostki do społeczeństwa: uznanie go jest koniecznością na pewnym stopniu rozwoju moralnego, a odrzucenie świadczy o moralnej niedojrzałości lub upadku".

Roman Dmowski

#polityka #4konserwy #myslnarodowa #nacjonalizm
  • 32
@Kapitalis: Naród oraz państwo to pojęcia nieodłącznie kolektywistyczne. Jednostka nie przetrwa, dlatego powstały takie monopolistyczne instytucje. Są gwarantem bezpieczeństwa, stabilności, nośnikiem wiary, tradycji i wartości.
@Najzajebistszy: Dlatego, że jeśli nie będzie się przekręcać terminu tolerancji na propagowanie zachowań społecznie nieakceptowalnych (co ostatnio często się zdarza), to będzie ona mocno zbieżna z moralnym stosunkiem.
W zasadzie jeżeli jestem tolerancyjny względem ogółu społeczeństwa to można odebrać mi prawo do bycia patriotą?
To już jest segregowanie ludzi. I w tym momencie dla mnie może to być niemoralne a dla drugiej osoby owszem.
Według mnie taka postawa jest na pograniczu patriotyzmu czy nacjonalizmu. Bo przecież nacjonalizm:

Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.


A tutaj można zacząć się z tym mijać.
@Najzajebistszy:
@O5KAR: Społeczną! Człowiek korzysta na współpracy tylko gdy jest ona dobrowolna. To jest naturalne dla ludzi, a nie niewolnictwo, które tu staracie się wybielić pustymi sloganami wymyślonymi przez pracujących dla władz intelektualistów.
@Najzajebistszy: państwo jest sprzeczne z naturą człowieka. @O5KAR: interesów bronią wyspecjalizowane firmy działające na wolnym rynku.