Wpis z mikrobloga

#kaczmarskinadzis
„Encore, jeszcze raz” – napisana przez Jacka Kaczmarskiego w roku 1977 piosenka, której inspiracją był obraz Pawła Andriejewicza Fiedotowa „Encore, jeszcze raz, encore...”, pojawiła się już w pierwszym albumie barda „Mury”. Przyjrzyjcie się proszę dokładnie obrazowi, wysłuchajcie piosenki, a następnie uwierzcie mi na słowo, że Jacek Kaczmarski pisząc słowa Encore, nie widział wcześniej na oczy obrazu. Znał go jedynie z opisu jaki przedstawił mu ojciec Janusz Kaczmarski.

Sam autor w kilku wywiadach poświęcił kilka słów tej piosence:

Dziennikarka – To wszystko miało cel, i otom jest u celu – brzmiał dalej tekst piosenki. Jesteś?

J.K. – Cel tam jest określony ironicznie, osiągając go odkrywamy jego bezsens i swoje zagubienie w kosmosie. Napisałem to 20 lat temu i choć pierwotnie miał to być opis pijącego do lustra oficera, to naprawdę jest to tekst egzystencjalny o samotności każdego z nas. Ten utwór nie jest jednak kluczem do mojej obecnej sytuacji. Przez ostatnie 10 lat moim celem było życie w Australii i to osiągnąłem. i później, nałożyły się na jakiś czas polityczny, więc wszystko co tworzyłem, “Encore, jeszcze raz, encore” do obrazu Fiedotowa, z zamiarem przekazania pewnej myśli egzystencjalnej stawało się aktem politycznym. Pewnie musiało tak być, ale nie była to moja intencja. Nasz wspólny, z Przemkiem Gintrowskim, program “Raj”, który był moim pierwszym “podejściem” do Boga, do pewnego nierelatywnego systemu wartości, też był odbierany politycznie. I właściwie to był polityczny, ale znowu przez kontekst, nie przez intencje. Ludzie usłyszeli to, co chcieli usłyszeć


a także:

Dziennikarka – …Nawiązując do pieśni “Encore, jeszcze raz” – czy masz już wszystko, “czego może chcieć uczciwy człowiek”?

Jacek – Całe życie to miałem i dlatego uważam się za szczęściarza.

Dziennikarka – Niektórzy mając wszystko, czują się samotni. Czym dla Ciebie jest samotność?

Jacek – Przeznaczeniem. Zasadą istnienia. Człowiek jest gruntownie samotny – od początku do końca. Myślę, że nawet wierzący w Boga mają swoją druzgocącą chwilę milczenia.


W komentarzach obraz który był inspiracją do napisania piosenki, a także nuty.

Więcej informacji znajdziecie u źródła.
Pippo - #kaczmarskinadzis
„Encore, jeszcze raz” – napisana przez Jacka Kaczmarskiego...
  • 2
  • Odpowiedz