Wpis z mikrobloga

Pedra da Gavea- formacja skalna wznosząca się na wysokość 842 m n.p.m., która znajduje się na terenie parku Floresta da Tijuca w Rio de Janeiro. Skała wyglądająca jak ogromna rzeźba ludzkiej twarzy. Nie ma dowodów, że została stworzona przez człowieka, ale stanowi doskonały punkt nawigacyjny dla statków.
Na jej ścianie odkryto napis w języku starosemickim głoszący LAABHTEJBARRIZDABNAISINEOFRUZT czyli Tyr(yjczyk) Fenicjanin Badzir pierworodny Jethbaal(a) co może odnosić się to do władcy fenickiego Badzira, żyjącego w połowie IX wieku p.n.e. i sugeruje, że został stworzony przez Fenickich kupców, którzy mogli dotrzeć tam tysiące lat przed Kolumbem.
Brzmi to jak rewelacje z filmu z żółtymi napisami, ale należy pamiętać że byli to ludzie którzy opłynęli Afrykę i docierali do Brytanii oraz Wysp Zielonego Przylądka. Fragment z wikipedii:

Istnieją przesłanki do postawienia tezy, że starożytni Fenicjanie lub Kartagińczycy dopłynęli do Brazylii. Świadczą o tym różne fakty, znaleziska i źródła starożytne (Pauzaniasz, Pomponiusz Mela, Diodor Sycylijski). Pauzaniasz podaje, że "na zachodzie, na oceanie znajduje się wyspa, której mieszkańcy mają czerwoną skórę, a włosy podobne do końskich ogonów". Natomiast Diodor Sycylijski opisuje, że Kartagińczycy odkryli, zapędzeni przez burzę, wielki, poprzecinany spławnymi rzekami i zamieszkały przez liczną ludność, nieznany kraj. Miał on leżeć na wprost Libii tj. Afryki, ale daleko na oceanie, "na wiele dni żeglugi" od jej wybrzeży.


W związku z bardzo prawdopodobnym faktem odkrycia przez Kartagińczyków Wysp Zielonego Przylądka, możliwe jest, że znali oni zjawisko pasatu północno-wschodniego, który przez znaczną część roku w okolicach tych wysp wieje w kierunku południowo-zachodnim, czyli w kierunku wybrzeży brazylijskich. Również dzięki niemu Krzysztof Kolumb dotarł z Wysp Kanaryjskich do wysp środkowamerykańskich.

#historia #ciekawostki #fenicja
CichyGlosZTyluGlowy - Pedra da Gavea- formacja skalna wznosząca się na wysokość 842 m...

źródło: comment_hKkUIYEZLTlhEZoH1JdfNtTWblVk9KHZ.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz