Wpis z mikrobloga

Mirki, po 6 latach użytkowania inspirona n5110, laptop po prostu zdechł ( ͡° ʖ̯ ͡°) i nie mam zamiaru inwestować w naprawy mające na celu tylko utrzymać go jeszcze kilka msc. przy życiu, bo pewnie i tak bardziej opłaci mi się kupno czegoś nowego. No ale jako, że nie mam zbytnio czasu na paradowanie bez sprzętu w samym środku roku akademickiego, to muszę rozejrzeć się natychmiastowo za czymś nowym. Przyznam szczerze, że ostatni raz 'orientowałem' się we wszystkim co jest teraz na topie w kwestii elektroniki właśnie przed kupnem tego Dell'a - troche sie pozmieniało ( ͡° ͜ʖ ͡°). Szukam sprzętu powiedzmy uniwersalnego - korzystam z komputera głównie na studia, lecz używam AutoCada, SketchUpa więc powinien mieć coś tam w środku, żeby płynnie pozwolił mi projektować. Lubię też czasem pyknąć w lola, więc fajnie, gdyby i to bez problemowo i bez ścinek utrzymał :). Budżetu nie mam za dużego - 1700, w porywach do 1800 ale na więcej mnie niestety nie stać. Popatrzyłem sobie mniej więcej lecąc po cenach i wybrałem te modele

link 1
link 2
link 3
link 4
link 5
link 6

zależy mi na jakimś sklepie stacjonarnym/markecie dostępnym na terenie Poznania, bo na dobrą sprawę - mógłbym pojechać po niego nawet zaraz. Ktoś w stanie pomóc? :) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#komputery #laptopy #kiciochpyta
  • 16
@zagorzanin
@Inkwizycja też nie chodzi mi o to by gry chodziły mi na full a w sketchupie miałbym projektować całe miasta. By po prostu nie było tragicznie :) dzięki za opinię panowie. Nic z wymienionych nie jest warte uwagi? A które z tego względnie najlepsze?
@hi_im_cayman: nikt tu nie mówi o graniu bo do tego jeszcze daleko w tej konfiguracji. Chodzi o sama komfortowa prace w skeczu, nie mówiąc już o autocadzie. Minimum dla Ciebie to 8 GB ramu, procesor i5 nowszej generacji oraz sensowna rozdziałka byś nie męczył oczu. Dysk SSD w dzisiejszych czasach to także podstawa. Do grania dalej niestety daleko. Jeśli chcesz dalej upierać się w tym budżecie to serio szukaj czegoś poleasingowego.
@hi_im_cayman: a myślałeś o poleasingowej biznesówce? Za 1300-1500 mógłbyś dostać zabanego Thinkpada T430 (14") z i5 3 generacji albo i7 (też Ivy Bridge, ale jeszcze 2-rdzeniowa, 4-wątkowa), 8GB ramu i w tej cenie to albo z SSD albo wymienić, bo nie wiem jak z trwałością kilkuletnich dysków, ponoć poprawiło się, ale ostatnio.

Do tego stacja dokująca, żeby podpiąć monitor albo dwa.

Za 1700 złotych znalazłbyś na pewno coś godnego uwagi, jeśli
Pjongjanskafermazolwi - @hiimcayman: a myślałeś o poleasingowej biznesówce? Za 1300-1...
@hi_im_cayman: Najogólniej? SSD #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inna technologia wykonania, informacje nie są już zapisywane na magnetycznym dysku a bardziej jak na pendrive. Na elementach półprzewodnikowych.

Generalnie są kilkukrotnie szybsze i mają niskie czasy dostępu. Teraz ich cena spadła do w miarę akceptowalnych poziomów. Za dysk 240GB zapłacisz ok. 400 złotych (oczywiście można i więcej). To już wystarczająca ilość miejsca na podstawowe rzeczy jak system i
Pjongjanskafermazolwi - @hiimcayman: Najogólniej? SSD #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inna tech...
@hi_im_cayman: tutaj masz jeszcze link do porównania procesorów

https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=817&cmp%5B%5D=2730&cmp%5B%5D=2440
(T430 vs Dell z twojego linku vs Lenovo G50)

https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=817&cmp%5B%5D=2484&cmp%5B%5D=2579

(T430 vs Lenovo Ideapad vs HP)

Jak widać mimo, że kilkuletni to nadal daje radę

Edit: a jak nowy, to w sumie niepotrzebnie wrzucałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Inkwizycja: Nie chce w to zbytnio wnikać, bo nie jest to punkt tego wpisu i pytania, ale w skrócie - za wiele razy przejechałem się na "używanym" sprzęcie i kupuje tylko i wyłącznie fabrycznie nowe sprzęty. Choćby nieważne jak bardzo ktoś trzymał sprzęt w jakimś nawet diamentowym etui i używał tylko sporadycznie raz na miesiąc, no nie przełamie się :) Tak to wygląda. Aczkolwiek dziękuje Ci za opinie i odzew!