Wpis z mikrobloga

Siemano.
Dawno tu nie zaglądałem, a powiadomień setki.
Osobiście uważałem, że po zdobyciu Palmiry, potem Aleppo, to reszta pójdzie jak z płatka i rachu ciachu Assad odbije wszystkie tereny. Później gdzieś przeleciało info, że SAA straciło Palmirę, aktualnie znów (chyba) ją odbija.
Może ktoś w kilku dosłownie zdaniach napisać co tam się odjaniepawla aktualnie i przede wszystkim czy jest widok na koniec konfliktu ze zwycięstwem Baszara, a jeśli nie to czy jednak SAA powoli, ale robi ciągłe postępy?
Dzięki za info.
#syria
  • 17
@Sapryk Podsumowując ostatnie tygodnie:
- ISIS przeprowadzilo nieudaną ofensywę na Deir ez Zor
- Tygrys prowadzi dzialania na polnocny wschod od Aleppo
- SAA zajęło cały worek Wadi Barada
- SAA przygotowuje sie do kolejnej ofensywy na Palmyrę zdobywając tereny wokół bazy T4 mające być buforem.
- Wojna domowa w Idlibstanie.
- Kurdowie kontynuują ofensywę na Rakkę.
Z działań poza wojskowych: Rosja przedstawiła projekt nowej syryjskiej konstytucji (znalazł sie tam punkt że
@Sapryk: SAA nie zdobyło Palmiry. Po stracie miasta armia cofnęła się do bazy T4 i przez pewien moment była tam oblężona. Obecnie armia prze w kierunku Palmiry, ale idzie im to jak krew z nosa, chociaż ostatnio trochę przyspieszyli. Tymczasem na północy generał Tygrys zdobywa wioski pod Al Bab, ale nie wiadomo czy planuje zająć samo miasto, na które chętkę mają także Turcy. Ponadto w okolicach Damaszku zlikwidowano ostatnio kilka kotłów
@JanLaguna: Wydaje mi się, że z rok temu zdobyli Palmirę, nawet archeolodzy mogli tam ponownie pojechać, generalnie głośno o tym było. Ale specem nie jestem, więc mogę się mylić.
A jeśli chodzi o Aleppo? Czy życie wraca tam do jako takiej normalności? Została tam ludność tylko pro-rządowa? Czy wracają tam uchodźcy (nie mylić z tymi parchami co płyną do Europy, tylko rzeczywistych, którzy uciekli przed wojną, a po niej chcą wrócić)?
@Sapryk: Znaczy chodziło mi o to, że jak już armia straciła ją w 2016, to jeszcze jej nie odbiła. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeżeli chodzi o Aleppo, to ostatnio uruchomili jedną nitkę kolei, która była nieczynna chyba 5 lat, Rosjanie dalej rozminowują miasto. Co do tego czy mieszkańcy wracają do miasta, to nie mam pojęcia. Na pewno w mieście zostało dużo ludności, która przez ostatnie lata mieszkała
@Sapryk: Z jeszcze ważnych informacji to doszło do przemeblowania na scenie rebelienackiej w Idlib, w wyniku czego Ahrar asz-Szam wchłoneło kilka innych ugrupowań, a Front al-Nusra scalił się kilkoma grupami tworząc nowe wielkie ugrupowania zwane Hayat Tahrir asz-Szam. Obecnie cały czas trwają rozszady. Brygady Ahrar asz-Szam które nie są zadowolone pro-Tureckiego kursu ugrupowania konsekwętnie dezerterują do nowego Tahrir asz-Szam. Po tych rorganizacjach, rządowych będzie czekać bardzo ciężkie wyzwanie (pewnie zwyczajwo na
@matador74: Inny teren, sporo gór i wzgórz. Gdyby odcięcie drogi do Aleppo było tak łatwe jak zdobycie Palmiry to już dawno przez te 3 lata walk o Alleppo szczury by to zrobiły. Po za tym to jest ważny obiekt strategiczny i są tam spore siły a nie nic nie warty NDF jak w palmirze.
@Zuben: Duza czesc Nusry i innych z opozycji przeszla do ISIS, inaczej koncowka koncowka Sham nigdy by nie mogla zaistniec. W koncu Nusra byla przedluzeniem dzialalnosci Panstwa Islamskiego w Iraku na Syrie, tylko ze czesc podporzadkowala sie centrali Al Kaidy a czesc Baghdadiemu. Niech sie bija, lepiej dla rzadu Syrii i Iraku i dla calego swiata tez.