Wpis z mikrobloga

Hejej Mirki,
szukam laptopa do pracy..

przeznaczenie
-80% frontend/backend oraz
-20% CAD/CAM (Autodesk Inventor oraz Autodesk Fusion, bo od czasu do czasu coś sobie zaprojektuję lub złapie jakąś fuchę na druk 3d)

musi mieć gniazdo pod stację dokującą.

Preferowany thinkpad poleasingowy/używany
max budżet to 4-5 k (ideałem byłoby się zmieścić w 5k z stacją dokującą i monitorem)

Najlepiej by było coś w stylu
i7
16-32 Gb RAM
NVIDIA QUADRO jakaś lepsza :)
1 Tb SSD

Pomożecie mi coś znaleźć, albo czego unikać?()

ps. tak, wiem że laptop do pracy w oprogramowaniach CAD to średni pomysł, ale liczy się dla mnie mobilność i będę przemieszczał się pomiędzy dwoma miejscami i chciałbym tylko brać lapka i wpinać się w stację dokującą.

#thinkpad #frontend #cad #laptopdopracy #laptopy
  • 16
@UrimTumim Jeśli nie pracujesz na bardzo dużych złożeniach (>2000 części) to laptop ze stacja dokująca zupełnie wystarczy. Ja mam Dell Precision 4600, i7-2620m, 24GB RAM, SSD z firepro 4950, i jedyną wadą dla Ciebie byłby brak możliwości przełączenia na grafikę Intela. W nowszych modelach chyba już jest. W porównaniu do Thinkpadow plusem jest pełna klawiatura
@UrimTumim: Tak, W520 to odpowiednik Precision m4600 i Elitebook 8560w. Jeszcze jest Fujitsu Celsius H710, ale jest dużo mniej popularny. Większość modeli z Quadro (poza wersjami z najlepszymi matrycami) mają Optimusa - czyli przełączanie na zintegrowaną grafikę, FirePro 5950 nie ma takiej opcji. Kolejna generacja (z i7-3xxx) to m4700, W530, 8570w i H720.

Do Inventora, tak jak @Pustulka napisał, potrzebna jest po prostu dobra karta graficzna. Czyli albo typowy laptop do
A jaką kartę polecasz do Inventora?


@UrimTumim:
To zależy od złożoności projektu k2200m/m2000m/860m/960m, 965m, 1050, 970m, 1050 Ti od biedy nawet m1000m w zbook studio, zbook 15 g3/m5510/m7510 wystarczy

Kwestia czego tak naprawdę szukasz rozmiarowo oraz wagowo i jak bardzo złożone to będą projekty w inventorze, bo być może ci wystarczy w530, dell m4700, które idzie wyrwać w okolicy 2k.
@mawojciech: @Pustulka: Dzięki za odzew!
Co do projektów w Inventorze, to projektowałem dotychczas głównie prototypy maszyn dla automotive, fragmenty linii technologicznych itp. Przy założeniu, że nie wrzucam elementów takich jak elementy złączne(śruby, nakrętki itp) to myślę że do 1000 elementów.

Aczkolwiek, wydaje mi się, że teraz raczej skupie się na programowaniu :)
A w Inventorze raczej jakieś pojedyńcze detale będę robił na własny użytek lub małe złożenia do 100 części.
Wspominałeś coś, że można przez Thunderbolta podłączyć kartę?


@UrimTumim: Ale boxy są drogie, w części laptopów na ivybrige/haswellu masz slot expresscard, straty będą większe, ale to kosz ok. 30-50USD, a nie od kilkuset w górę, poza tym w twoim budżecie z thundeboltem byłyby tylko używane zbook 15 g3, zbook studio, m5510 i 9550.

Rozmiar w tym przypadku nie ma znaczenia :)

Ma jak chcesz nosić, taki m5510 czy 9550 ważą 2kg(bądź
Wspominałeś coś, że można przez Thunderbolta podłączyć kartę?


@UrimTumim: chodziło mi tylko o przypinanie się do zasilania, monitora i klawiatury jednym kablem - zamiast klasycznego złącza stacji dokującej, przy czym nie widziałem tego jeszcze w praktyce. Dołączana zewnętrzna karta grafiki to raczej ciekawostka, niż coś co można stosować na stałe.
Dołączana zewnętrzna karta grafiki to raczej ciekawostka, niż coś co można stosować na stałe.


@mawojciech: Można stosować na stałe, tylko boxy są wciąż drogie:

Przy założeniu, że posiada się jedną z mocniejszych wersji i7, na wewnętrznym ekranie:
thunderbolt 2 - 60-70% wydajności desktopowej karty
thunderbolt 3 - 75-85% wydajności desktopowej karty

zęwnetrzny czyli monitor podpiety pod box:
thunderbolt 2 - 80% wydajności desktopowej karty
thunderbolt 3 - 90% wydajności desktopowej karty
@UrimTumim: Wystarczy. Mam takiego. i7, 32GB ramu, Quadro K2000M, SSD. Obraz przy wyświetlaniu złożenia tnie się mniej więcej od 5-6k części. Jak poobracasz i się zbuforuje jest ok (ʘʘ) Ramu więcej niż 16GB nie ma sensu dawać, chyba że robisz obliczenia. Nastran i Fluent potrafiły mi się wykrzaczyć bo było 'za mało' ramu przy 32GB. Przy Inventorze więcej niż 10 nie brał.