Wpis z mikrobloga

Zwróciłem ostatnio uwagę, że w nowych samochodach, po włączeniu kierunkowskazu, włącza się również właściwe światło przeciwmgielne. Pomyślałem, że producenci zapewne nazywają to szumnie "Systemem Doświetlania Zakrętów" i lekko to w duchu wyśmiałem.
Ale wczoraj taki sam "system" zauważyłem w paroletnim Punciaku.
Czy to jest jakaś nowa moda? Januszowy system na "doświetlanie" zakrętów?
Bo raczej taki system powinien sterować reflektorami zgodnie z obrotem kierownicy. Jak to było już w czasach Citroena DS.

Czy rozwiązanie tej zagadki jest inne?

#samochody #motoryzacja
  • 18
@Zdejm_Kapelusz: VAG i grupa FCN posiada takie rozwiązania od jakiegoś czasu. Wszędzie w europie te auta dostały homologację więc wszystko jest ok. Taki system działa do pewnej prędkości (najczęściej do ok 40 km/h) i służy do doświetlania otoczenia w warunkach miejskich oraz na ostatnich metrach przed wykonaniem skrętu. Automat podłączony jest do kierunkowskazów i czujnika prędkości - zapalasz kierunek , zapala się przeciwmgłowe po tej samej stronie , jeśli prędkość pojazdu
@Zdejm_Kapelusz tez się kiedyś z tego śmiałem , ale tak obserwuje to i powiem tak: niby doświetlenie marne ale sam pojazd widać deko lepiej oraz świateł przeciw mgłowych tak rzadko się używa , że niech sobie poświecą na zakrętach chociaż
@emerjot: No nie bardzo. Doświetlanie zakrętów można podzielić na dwa systemy : pasywny działający przy niskich prędkościach do doświetlania zakrętów na końcu wykonywania manewrów (warunki miejskie, skręcanie w prostopadłą ulicę) i aktywny - połączony z adaptacyjnymi lampami w których światła mijania są ruchome i kąt ich wychylenia zależy od kąta skręcenia kierownicy. Ten drugi system jest obecnie montowany tylko w bardzo drogich autach segmentu E i F ale powoli jest wypierany
@SpalaczBenzyny: moim zdaniem nawet ten najprostszy system pomaga bardzo dużo, jeżdżąc nocą w nieznanym terenie. Jeździłem dużo ta właśnie jetta, potem parę razy zdążyło mi się jechać autem bez tego i momentami na skrzyżowaniach czy gdziekolwiek zakręty 90 stopni brałem "po omacku". Imo bajer warty zainwestowania.