Wpis z mikrobloga

#litwa dobry artykuł o rusyfikacji polaków . Jest plan że od czerwca naziemna telewizja na Litwie będzie coś innego transmitowała niż tvp polonia co by przeciwdziałać rusyfikacji . Tylko już tyle zapowiedzi i obietnic słyszałem i od polaków i od litwinów że ciężko uwieżyć .
Mam taką rozkminę że teraz troszkę litwini się przestraszyli sytuacji w europie i popuszczą trochę nie tyle pasa co stryczka polakom tu żyjącym . Po zmianie władzy w Niemczech i Francji - wydaje mi się że jest to nieuniknione -jeśli nie zrobią sojuszu z Polską to zostaną na łasce mongołów ze wschodu . A kupienie kraju zamieszkałego przez 2,5 miliona obywateli to dla takiego oligarchy z Rosji tyle co nowa willa na rublówce . I już widać chęć rozmowy z orlenem , dwie szkoły akredytacje dostały , Duda już w Trokach był , coś mówią na temat polskich nazwisk w paszportach . Co do ciekawostek-ploteczek to żona mi taką sprzedała . Pracuje w branży IT i rozmawiała z informatykiem z jakiegoś ministerstwa i zapytała się go jak to wygląda wewnątrz ,co biurokraci mówią na temat nazwisk z ą ę . Koleszce głupio się zrobiło i powiedział jej że największy problem to system informatyczny bo nie mają w nim innych czcionek niż litewskie ,a przygotowanie tego i zrobienie to w chuuuj kasiuty i budżet zesra się a nie znajdzie euraków. I jeszcze jedno - Jeśli dostajesz obywatelstwo litewskie to z miejsca lituanizują ci imie i nazwisko . Dla mężczyzn Donaldas Trumpas a dla kobiet Ivanka Trumpiene - jeśli mężatka a jeśli by była wolna to Ivanka Trumpaite . I teraz przyjeżdza taki mały uchodzca np Husajn ibn Al-Chui ico ?? Husajnas ibn Al-#!$%@? a żona Al-Chuiene . Czekam kiedy to ogarną i z żoną będe miał tak samo na nazwisko w paszportach . Zona jako że w związku z obcokrajowcem nie ma końcówki litewskiej ale moje nazwisko z Ś i W system nie współpracuje i ma pozmieniane na s i v . pozdrawiam z Vilniusa . >artykuł<
  • 28
@swiss: Ale jednocześnie stawiają warunek, aby nie angażować się w jakieś bliższe stosunki z Białorusią. Mam nadzieję, że ich jęki nie odwodzą tego naszego rządu od zacieśnienia z Łukaszenką, czy kto tam będzie rządził na Białorusi. Ale i tak na dłuższą metę wygląda na to, że i tak są skazani na nas, czy chcą, czy nie chcą.
@Primusek: Trzęsą dupą bo nie wiedzą co teraz zrobić . Nie wierze że Rosja czy inna Białoruś by weszła tak fizycznie na tereny Litwy ale jak EU sie rozpiździ to strefa wpływów jest mongolska . Szczególnie że europejskich firm które mają fizycznie coś tutaj (fabryki , sklepy itp) tu nie ma . Są banki które mogą się zwinąć w 15 minut przelewając kasę . Mały kraj z wielkim ego .
@swiss
@Primusek wydaje mi się że litwini cierpią na syndrom dobrego Polaka, zawsze jesteśmy pomocni i chetni do współpracy. Gospodarczo jesteśmy dużo silniejsi i polonizacja Litwy następuje samoczynnie. My chcemy tylko poszanowania praw naszej mniejszości.

Nie znam Polaka który nie traktuje litwinów jak takich mniejszych braci. To jest problem bo Litwa powinna być równa.
Ba już bardziej serio traktujemy Białorusinów
Nie wierze że Rosja czy inna Białoruś by weszła tak fizycznie na tereny Litwy


@lukaschels: Tak właśnie coś myślałem, że oni nie chcą, żebyśmy się układali, bo cały czas myślą, że Łukaszenka jest nadal prorosyjski. Czyli za bardzo kierują się lękami. To trochę lipa, bo to znaczy, że porozumienia z nimi mogą być motzno nietrwałe.
Chociaż z drugiej strony jak się tak boją Rosji to można ich postawić pod ścianą i
@lukaschels:z tą samoczynną polonizacją to XV wiek :) Na ostatnim przeglądzie kina Polskiego na salę 100 osób było 30 polaków w tym 15 z korony a reszta to byli litwini . Instytut Polski w Wilnie robi świetną robotę pokazując kulturę Polski litwinom ale przebić się do polaków z wileńszczyzny to tylko przez ruską tv.
@Primusek:Berlin Paryż i Bruksela mają swoje problemy a zaraz będą ich mieli 100 razy więcej . Pani lepen i majowa spokojnie zaprzątną głowę brukseli na wiele lat .
@Primusek Łukaszenka oficjalnie musi być pro rosyjski i wspierać Putina, pod stołem jest bardziej europejski niż nam się wydaję.
Jeśli Litwa chce być dobrym partnerem musi wzorować się na Węgrzech,
@lukaschels: Tylko że bracia węgrzy dla mnie troszkę za bardzo z Putinasem-#!$%@? się bratają i wydaje mi się że Orban ten z nami sojusz to może #!$%@?ć w 10 minut . Bo czy nie jest tak że poza wyrazami miłości i szacunku obu narodów nie łączy nas żaden wspólny interes . Nie słyszałem o żadnej spółce ani o inwestycjach wzajemnych .
dobry artykuł o rusyfikacji polaków


@swiss: W Wilnie blisko 10 razy wiecej ludzi ma na fb ustawiony rosyjski niż polski. Poparcie dla aneksji Krymu czy uwielbienie dla Putina jest niema takie samo wśród mniejszosci polskiej i rosyjskiej.

Mam taką rozkminę że teraz troszkę litwini się przestraszyli sytuacji w europie i popuszczą trochę


@swiss: Mysle, że to własciwy kierunek rozkminy. Czytałem niedawno felieton na litewskim portalu w którym co prawda krytykowano
Na stwierdzenie: „Gdyby Litwa została zaatakowana, jej obywatele broniliby kraju”, pozytywnie odpowiedziało 59,9 proc. osób, które skończyły szkoły z polskim językiem nauczania i 65 proc. osób po szkołach z rosyjskim językiem nauczania.

Najwięcej wątpliwości w kwestii obrony Litwy mieli mieszkańcy rejonów wileńskiego i solecznickiego (gdzie większość to Polacy ). Tutaj z przytoczonym wyżej stwierdzeniem na temat bronienia kraju przez obywateli raczej zgodziło się 42 proc., a całkowicie zgodziło się 8 proc.
@szurszur: tylko co Polski nierząd ma zrobić w takiej sytuacji . AWPL w aliansie z rosjanami , litwini nas nie lubią i nie szanują a polacy którzy tu mieszkają poszli by za orłem z 2 głowami . Wydaje mi się że sprawa z orlenem i nazwiskami to mały problem w porównaniu z rusyfikacją .
@0710: są katolikami pod władzą papieża a nie patriarchy moskiewskiego , rozmawiają po Polsku , czują przywiązanie do Polski i są z tego dumni tylko mają zrytą banie przez ruską Tv . Zaniechania naszego msz tu przez te 25 lat są ogromne . Brak pomocy w każym możliwym aspekcie . To już więcej robiło SLD dla Polaków na Litwie niż reszta tych nierządów .
Pracuje w branży IT i rozmawiała z informatykiem z jakiegoś ministerstwa i zapytała się go jak to wygląda wewnątrz ,co biurokraci mówią na temat nazwisk z ą ę . Koleszce głupio się zrobiło i powiedział jej że największy problem to system informatyczny bo nie mają w nim innych czcionek niż litewskie ,a przygotowanie tego i zrobienie to w chuuuj kasiuty


@swiss: Koles bzdury gada dostosowanie dotakowych znaków nie powinno kosztować zbyt
@szczebrzeszyn09: też tak do tego podchodzę dlatego jako ploteczka :) ale z drugiej strony patrząc na wymogi UE i to że w paszportach trzeba drukować to pewno dizajner za 5 eurobaniek musi to zrobić .
@swiss: ale z technicznego punktu widzenia to nie jest problem wielki wręcz żaden. Kwestia kodowania klawiatury oraz przechowywania w bazach danych rożnych znaczków (literek z rożnych alfabetów) jest juz dawno rozwiązana. Kwestia jest bardziej to komu tu dac w lape .... i jak z balanej rzeczy zrobic kase
@swiss: podejrzewam ze tam to się musi mocno dziać przy tych przetargach. Co ciekawe Polska radzi sobie od lat z litewskimi, niemieckimi, szwedzkimi itd językami. Możesz dostać bez problemu dowód osobisty, paszport itd praktycznie w każdym dowolnym języku europejskim (bez cyrylicy). Po dopowiedz im utf8 ;). Mozna mozna. UWAGA !!! Litwini w Polsce dostaja dokumenty w orginalnym brzmieniu (z litweskimi znaczkami) o ile tego chca