Wpis z mikrobloga

@pb-enz: Ja #!$%@?, ludzie.
Jak zaczynacie/wyprzedzacie normalnie ale trafiacie na podwójną ciągłą to macie natychmiast przerwać manewr i wrócić na wasz pas. Zabrania się wyprzedzania na podwójnej ciągłej, niezależnie czy manewr rozpoczynacie czy jesteście w trakcie.
  • Odpowiedz
Jak zaczynacie/wyprzedzacie normalnie ale trafiacie na podwójną ciągłą to macie natychmiast przerwać manewr i wrócić na wasz pas


@Hipokryta: możesz podać podstawę prawną która by mi narzucała takie działanie?
  • Odpowiedz
@pb-enz: Art.24
8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

2. dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

Podwojna ciągla właśnie zabrania wjechania na pas dla przeciwnego kierunku, przynajmniej tak to rozumiem.
  • Odpowiedz
@PMV_Norway: nie bawimy się w skrzyżowania, na obrazku nie ma skrzyżowania ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zakończyć na ciągłej nie mogę, wiem. Ale pytam o rozpoczęcie i zakończenie na przerywanej (ciągła po drodze), bez najeżdżania na ciągłą i bez przejeżdżania przez skrzyżowanie.
  • Odpowiedz
musisz być jakimś jasnowidzem, który potrafi przewidywać długość przerywanej


@Poliszynel:
Przecież to widać na drodze()
Jeśli jej nie widzisz, to nie powinieneś prowadzić pojazdów mechanicznych
  • Odpowiedz
@pb-enz podwójna ciągła nie pojawia się bez powodu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można złożyć, że wyprzedzanie w tym miejscu łamalo by zapis:

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

W przeciwnym razie podwójna ciągła byłaby tam zbędna.
  • Odpowiedz
@maciakowy:
rozporządzenie w/s znaków i sygnałów drogowych

5. Znak P-4 „linia podwójna ciàgΠa” rozdziela pasy

ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przeje

˝d˝ania przez t´ lini´ i naje˝d˝ania na nià.


tego zabrania podwójna,

więc w miejscy w którym ja bym chciał wyprzedzić nie jest zabronione znakami na jezdni wjeżdżanie na pas przeciwny
  • Odpowiedz
@pb-enz: Podał Maciakowy. Twoim problemem jest to, że nie wiesz to co znaczy wyprzedzanie.
EDIT: Z Twojego cytatu wyżej wynika, że jak zaczniesz wyprzedzać i będziesz na pasie z podwójną to nie możesz z niego zjechać dopóki nie skończy się podwójna. Geniusz.

Nie wierzysz to zrób eksperyment. Jedź przed bagietowozem i wyprzedź na normalnej przed podwójną.
  • Odpowiedz
Zabrania się wyprzedzania na podwójnej ciągłej, niezależnie czy manewr rozpoczynacie czy jesteście w trakcie.


@Hipokryta: nie zabrania, można wyprzedzań jeżeli się nie najedzie na tą linię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie ma przepisu który by zabraniał wyprzedzania nie najeżdżając na podwójną ciągłą i nie wjeżdżając na pas ruchu dla pojazdów z przeciwka.
  • Odpowiedz
@pb-enz: Nie zamierzam się wykłócać, bo żaden ze mnie ekspert. Ale tak na logikę: pomijamy gdzie zaczynasz i konczysz manewr, po prostu w pewnym momencie pdczas wyprzedzania jestes na przeciwnym pasie a po prawej masz podowjną ciągła - IMO jesteś na "część jezdni przeznaczonej do ruchu w kierunku przeciwnego – w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni." Bo o jakie inne znaki na jezdni może tu chodzić?
  • Odpowiedz
@maciakowy: chodzi o to, że linia podwójna ciągła nie zabrania wjazdu na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym. Ona zabrania tylko najeżdżania na nią i przejeżdżania przez nią ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pb-enz: Ostatni raz bo mi się nie chce polemizować już. Zadaj sobie trud i sam sprawdź który zapis PORD to reguluje.
Nie wolno Ci przekraczać podwójnej ciągłej, nie masz prawa się wtedy znajdować na przeciwnym pasie ruchu. Nie ważne czy wjechałeś na podwójnej czy jeszcze była przerywana - przekroczenie podwójnej to zło, bo te linie po coś są, z reguły w niebezpiecznych miejscach, na ostrych zakrętach czy przed przejściami dla pieszych.
  • Odpowiedz
przekroczenie podwójnej to zło, bo te linie po coś są, z reguły w niebezpiecznych miejscach, na ostrych zakrętach czy przed przejściami dla pieszych.


@Hipokryta: owszem, ale samo znajdowanie się na przeciwnym pasie nie jest zabronione jeżeli nie wyprzedzamy na zakrętach oznaczonych znakami albo na przejściu dla pieszych albo na skrzyżowaniu itp.
  • Odpowiedz