Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, robię instalacje elektryczną w mieszkaniu, które pamięta czasy Gierka, mam w ścianach kontakty, które są podłączone do przewodów aluminiowych, elektryk patrzył na to, to powiedział, że kicha, bo nie złącze alum z miedzianymi przewodami, może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi? Rozumiem, że kabli nie zlutuje, ale przecież mogę na kostkach połączyć czy to też nie da rady ze względu na różnice w metalach czy ocb?
#elektryka #pytanie
  • 13
  • Odpowiedz
@Orwell1984: aha dziękuję, za szybką odpowiedź. A jak się ten problem ma do np. tego, że kupuje przedłużkę (wiadomo miedziany przewód) wkładam do kontaktu i używam?
  • Odpowiedz
@Shazuth: Można zrobić instalacje byle jak i będzie działać (jedno z praw Murphiego - prowizorka jest zawsze najdoskonalsza) a można zgodnie ze sztuką, w sklepach są takie załącza AL-Cu i ja bym ich użył (no chyba że Cię stać wymienić wszędzie na miedź.)
  • Odpowiedz
@Shazuth: Wymień najlepiej całą insnalacje na miedź. Aluminiowe przewody lubią śniedzieć na stykach i się grzać, tak samo połączenia zaciskowe po czasie puszczają.
  • Odpowiedz
@stassma: cały problem w tym, że to kawalerka w bloku mieszkalnym i kuć betonowe, lekko otynkowane ściany to katorga a dwa, nikt nie wie jak w mieszkaniu idą przewody.
  • Odpowiedz
@Shazuth: Problem jest przede wszystkim w tym, że Al jest miękkie i ma tendencje do tzw. pływania, czyli łopatologicznie, do uciekania ze styku, pod wpływem temperatury, po prostu po jakimś czasie luzuje się połączenie. Poza tym, Al i Cu reagują ze sobą, można je połączyć specjalnymi złączkami, normalna kostka instalacyjna też da radę, bo tuleja jest zazwyczaj z mosiądzu, a przy łączeniu chodzi głównie o to, żeby Al i Cu nie
  • Odpowiedz
cały problem w tym, że to kawalerka w bloku mieszkalnym i kuć betonowe, lekko otynkowane ściany to katorga a dwa


@Shazuth: odpowiedź to posadzka. Oczywiście jak jest taka możliwość( bo parkiet lub płytki zostają). Instalacje do lamp tez często da się szybko ogarnąć, finalnie tego kucie w betonie tak dużo nie ma.
  • Odpowiedz