Wpis z mikrobloga

Mojej matce lvl60 na stare lata chyba odbiło i chce płacić abonament TV. Argumentacja "chcę być uczciwa". Nadmieniam, że nie należy do żadnego kółka różańcowego, a na hasła zarówno "PiS", jak "TVPiS" dostaje białej gorączki. Po prostu stwierdziła, że chce żyć uczciwie, legalnie i płacić to, do czego wg prawa powinna zobligowana (telewizor, podobnie jak u ogromnej większości Polaków, stoi w domu, ale oficjalnie "nie posiadamy", więc nie ma od czego płacić abonamentu).

Ponieważ zbiegło się to (nie chcę wchodzić w szczegóły) ze znaczącą podwyżką dochodów w rodzinie, myślę, że jej przykład jest żywym dowodem na to, że Polacy za wiele rzeczy mogą zapłacić (nawet jeżeli nie mają z tego bezpośredniej korzyści) kierując się poczuciem honoru, uczciwości czy legalności - tylko musi być ich na to stać.

I ogólnie unikamy podatków, piracimy oprogramowanie, kombinujemy jak nie płacić abonamentu czy jakiegoś tam ubezpieczenia nie dlatego, że januszujemy, ale dlatego, że nas na to zwyczajnie nie stać. I człowiek, jeżeli może sobie na to wszystko pozwolić i stać go na godne życie, nie będzie okłamywać państwa i żydzić paru groszy żyjąc w tej czy innej sprawie nielegalnie.

#refleksja #gownowpis #abonamentrtv